1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Araç İçi Koku Giderme, Otomobilde Kökü Kokulardan Nasıl Kurtulunur?

Araç İçi Koku Giderme, Otomobilde Kökü Kokulardan Nasıl Kurtulunur?

Araç İçi Koku Giderme, Otomobilde Kökü Kokulardan Nasıl Kurtulunur?

Koku, hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından. Hayatımızın her alanında; okul, iş, ev, araba vb. yerlerde farklı kokularla mücadele ediyoruz. Bazı kokular ferahlatırken, bazı kokular tiksindiriyor. Tiksindiren kokulardan biri de her gün kullandığımız arabalarımızdan geliyor.

Kötü Koku Nereden Geliyor?

Bütün yolculuğu kâbusa çeviren kötü kokuların, birçok sebebi var. Bunların en başında, yol boyunca içilen sigaralar ve unutulmuş gıdalar yer alıyor. Sıralama gaz kaçağı, kirli hava filtreleri, çöp, küf, kahve ve çay lekeleri, ölü hayvan, kirli kıyafetler ve evcil hayvanların döktüğü tüy, dışkı, kusmuk gibi sebeplerle devam ediyor.

Bunun Bir Çaresi Yok Mu?

Rahatsız eden kötü kokulardan kurtulmak mümkündür. İnternet ve alışveriş noktalarından, araba koku giderici spreyler ve kokular alınabilir. Ekstra olarak evde de koku gidericiler yapılabilir.

Evde Koku Giderici Nasıl Yapılır?

Evde, zevke göre kolayca ve eğlenceli bir şekilde koku giderici yapılabilir. Gerekli malzemeler; aktarlarda satılan vanilya aroması, bebek yağı, kolonya, poşet çay, ahşap karıştırıcılar, silikon tabancası, lastik ve kapaklı küçük kap. Vanilya aroması zorunlu değildir. Zevke göre farklı koku aromaları da alınabilir.

Ahşap karıştırıcılar, ufak ufak kırılır. Bütün karışımın karıştırılacağı küçük kaba, ahşap karıştırıcılar yerleştirilir. Ardından yirmi damla kadar vanilya aroması katılır. Bundan sonra on damla kadar da bebek yağı eklenir. En sonunda yağların çözünmesi ve uçması için on beş damla kadar kolonya damlatılır. Kabın kapağı kapatılır ve karışım iyice çalkalanır. Poşet çay ikiye ayrılıp, bir makas yardımıyla ağız kısımlarından kesilir ve içindeki çay boşaltılır.

Daha öne yapılan karışım, poşet çayın içine yerleştirilir. Zımbayla ağzı kapatılır. Arabanın dikiz aynasına asabilmek için ufak bir kesik atılır. Ardından bir tane lastik alınıp, arasından geçirilir. Lastiğin çıkmaması için üstünden tekrar zımbalanır. Şıklık katmak içinse, bir ahşap karıştırıcı ikiye kırılıp, bir sıcak silikon yardımıyla yapıştırılarak süslenir. Süsleme işlemi de tamamlandıktan sonra, ev yapımı koku giderici, araçlarda kullanılmaya artık hazırdır.

Koku Gidericiler Yeterli Mi?

Koku gidericiler, kötü kokuları bir süreliğine giderir. Huzurlu ve güvenli bir yolculuk için araç, her on beş kilometrede ya da yılda bir bakım kontrolünden geçmeli ve temiz kullanılmalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap