1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Araç Klima Sistemi Nasıl Çalışır? Çalışma Prensibi ve Parçaları
Trendlerdeki Yazı

Araç Klima Sistemi Nasıl Çalışır? Çalışma Prensibi ve Parçaları

Araç Klima Sistemi Nasıl Çalışır? Çalışma Prensibi ve Parçaları

Otomobillerde yer alan klima sistemleri kış aylarında aracın içinin ısınmasını, yaz aylarında ise soğumasını sağlar. Aynı zamanda araç içerisindeki nemi alan ve içerideki havayı temizleyen klimalar otomobillerin olmazsa olmaz parçalarından bir tanesidir. Otomobil içerisinde yer alan klima sistemleri havayı temizlemek adına aktif karbon filtresi ile polen filtresini kullanmaktadır.

Alerjik bir rahatsızlığını olan sürücüler için de araç içerisinde hijyenik bir ortam sağlanmış olur. Otomobil içerisinde bir sürücü için en ideal sıcaklık 20 derece ile 22 derece arasında değişkenlik göstermektedir. Klima ayarının sağlık bakımından 20 dereceye seviyesinde tutulması gerekir.


Araç Klima Sistemi Nasıl Çalışır? Mantığı Nedir?

Bir otomobil içerisinde yer alan klima sisteminin çalışma mantığı şu prensibe dayanır;
-Maddeler, sıvı durumundan gaz durumuna geçerken ısı alır.
-Maddeler, gaz durumundan sıvı durumuna geçerken ısı verir.
-Isı daima daha sıcak olan maddeden daha soğuk olan maddeye doğru akış gösterir.

İlk madde içerisinde yer alan sıvı durumundan gaz durumuna geçme mantığı klima sisteminin nasıl çalıştığına dair bir işaret vermektedir.

Klima sistemi içerisinde buhar basıncı belirli bir sabitlik gösterirken sıcaklıkta azalma olduğunda soğutucu madde aktifleşir ve gaz halinden sıvı hale geçiş olur. Bu işlem de radyatör önünde yer alan klima kondenserinde gerçekleşerek sistem işlemiş olur.

A/C Butonu ve Klima Düğmeleri Ne İşe Yarar?

Araçların klima sistemlerini çalıştırabilmek için ön konsol kısmında yer alan A/C butonundan yararlanılabilir. Bu butona bakıldığı zaman aracın motorundan sıcaklık çekmek mümkün olur. Ayrıca sürücülerin bu buton üzerinden soğukluğu da yaz aylarında araçtan çekebilmeleri sağlanırken klima düğmeleri ile birlikte aracın sıcaklık ve soğukluk seviyesi ayarlanabilir.

Manuel ayarlama ile aracın tam sıcaklık dengesinin kurulması klima düğmeleri sayesinde olur. Bunun yanı sıra bu düğmeler ile birlikte sıcaklığın ya da soğukluğun hangi taraftan geleceğine de sürücünün karar vermesi sağlanır. Ayak tarafından, klima panellerinden ya da arabanın ön veya arka camından yansıyarak klima çalıştırılabilir.

Araç Klima Sisteminin Parçaları

Bir aracın içerisinde bulunan klima sistemi bir çok parçayı bünyesinde barındırır. Bu parçalara bakıldığı zaman klima içerisinde; Kompresör, Kondenser, Nem Tutucu Filtre, Genleşme Valfi, Evoparatör, Klima Fanı, Klima Gazı ve Yağı ve Sensörler şeklinde çeşitli parçaların yer aldığı görülür. Bu parçalardan her hangi birinde bir sorun oluşması klima sisteminin tamamen çökmesine neden olmaktadır.

Her parçanın birbiri ile gerçekleştirmiş olduğu etkileşim üzerinden araçlardaki klima sistemlerinin düzgün bir şekilde çalışması sağlanmaktadır. Manuel kurulumu kendi isteği doğrultusunda yapabilecek olan sürücü için araç içi en uygun sıcaklık kış aylarında 20 derecelik bir sıcaklık olmakla birlikte yaz aylarında da çok soğuğa maruz kalmadan klima kullanımı yapılmalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap