1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Araç Klimaları Ne Kadar Masum?

Araç Klimaları Ne Kadar Masum?

Araç Klimaları Ne Kadar Masum?

Araç Klimaları Ne Kadar Masum?

Yazın ya da kışın fark etmeden yılın 12 ayı çoğu zaman araçlarımızın klimasını kullanıyoruz. Arabada ufak çocuk ya da bebekler varken bile çalıştırmaya devam ettiğimiz klimalar bizlere zarar mı veriyor?

Araç klimaları iddia edildiği gibi kanserojen madde mi üfürüyor? Araç klimalarının gerçekten zararı var mı? Bu yazımızda oto klimalarının insan sağlığına zararı var mı? Bunu inceleyeceğiz.

Klimalar Masum Mu?

Yaz sıcakları her geçen gün kendisini daha fazla hissettiriyor ve bizde doğal olarak araçlarımızdaki klimaları kullanmak zorunda kalıyoruz. Klimanın zararı üşütmeniz ya da o an ki havanın sizi çarpması değil. Üşütmek ya da benzer bir rahatsızlıktan bahsetmiyoruz. Klimalar peki ne kadar masum?

Havalandırma kanallarından gelen hava hiç de masum değil. Orada kimyasal bir madde var. Benzen adı verilen bir madde birikiyor. Kabinde biriken benzen miktarı 2000 ila 4000 miligrama kadar çıkabilir. Aracınızı gölgede dahi bıraksanız 400 ile 800 arası bir benzen birikimi olur. Yani klimayı camlar kapalı bir şekilde çalıştırdığınız ilk anlarda benzen solumuş olursunuz. Bu havada kemiklerden, karaciğere hatta böbreklere kadar ciddi zararlar verilmesine neden olur.

Klimayı Çalıştırmadan Önce Ne Yapmalıyız?

Ne yapalım klima çalıştırmayalım mı? Diye soranlara ise önce camları açıp bir müddet beklemek gerektiğini söyleyelim. Bir kaç dakika içerisinde aracın içerisine temiz hava dolacaktır.

Hatta aracınızı çalıştırdıktan sonra aracın camlarını açık tutun. Araç çalıştıktan sonra içeride hafif bir koku olacaktır ve bu da insanlar için hiç sağlıklı değildir. Ayrıca aracınızın klima bakımını da periyodik olarak yaptırmaya özen gösterin.

Yorum Yap

Yorum Yap