1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Araç Muayene Tekrarında Nelere Bakıyorlar?
Trendlerdeki Yazı

Araç Muayene Tekrarında Nelere Bakıyorlar?

Araç Muayene Tekrarında Nelere Bakıyorlar?

Otomobiller bir ve iki yıllık periyodlarla muayeneden geçer. Bu istisnasız bir şekilde yapılması gereken bir zorunluluktur. Buradaki amaç trafiğe çıkan araçların yaya ve diğer araçların güvenliğine tehdit unsuru oluşturabilecek sıkıntılardan uzak tutulmasıdır.

Araç muayenesi her araç için farklı bir tarihte olabilir. Bu nedenle de aracınızın muayenesi için gittiğiniz de aracınızın muayenesi sırasında herhangi bir sorunla karşılaşılması durumunda aracın bu eksiğinin giderilerek sizden başka bir tarihte randevu alıp gelmeniz istenecektir. Araç muayenesinde iki şekilde uygulama yapılır. Eğer ki araç hafif kusurlu ise muayeneden geçer ancak size bilgi notu olarak eksiğinizin olması halinde bunun tamamlanması istenir. Fakat ağır kusurlu ise o zaman araçtan muayene tekrarı istenerek eksiğin giderildikten sonra en az 1 ay içerisinde yeniden muayeneye gelmesi söylenir.

Peki, araç muayene tekrarında nelere bakıyorlar?

Örneğin nisan ayında aracınızı muayeneye götürdünüz ve aracınızın şase numarasının ruhsat ve emniyet sisteminde farklı olduğu tespit edildi. Bu muayenede ağır kusur sayılan bir durumdur ve bunun çözülmesi gerekir. İşlemi nasıl çözeceğinizden bahsetmek istemiyorum ve bu sorunu çözdünüz diyelim. Daha sonrasında ise internetten TÜVTÜRK’ün sitesine girerek muayene için yeniden gün alıyorsunuz.  Günü de aldıktan sonra muayene yerine 15 dakika öncesinden gidiyorsunuz. Gittiğinizde ise sıranızın gelmesinin ardından içeriye girdiğiniz de zaman kaybetmemek adına aracın kusuru neredeyse ona bakıyorlar.

Ancak bazı istasyonlarda önemli birkaç noktaya daha da baktıkları söyleniyor lakin genelde kusurlu olan bölgenin tam olup olmadığına bakılıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap