1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Araç Muayenesi Öncesi Yapılması Gerekenler

Araç Muayenesi Öncesi Yapılması Gerekenler

Araç Muayenesi Öncesi Yapılması Gerekenler

Düzenli olarak yaptırılan araç muayeneleri hem araç güvenliği hem de trafik güvenliği açısından büyük bir önem arz etmektedir. Araçların periyodik bakımı olarak bilinen araç muayenesi öncesi hazır olmanız ve çok sayıda adıma dikkat edilmesi gerekir. Muayeden geçebilmeniz için hazırlıklı gitmekte fayda vardır. Muayene sürecinde başarılı olamayan araç sahipleri eksikliklerini tamamlayıp ve randevu alarak tekrara muayene girmeleri istenir.

Aracın trafiğe hazır olması araç sahiplerinin güvenli bir şekilde trafiğe çıkması anlamına gelir. Araç muayenesi devlet tarafından zorunlu hale getirilmiştir bu işlemleri gerçekleştirmeyen kişilere cezai işlem uygulanır ve araçları da trafikten men edilir. Araç muayenesinden önce aracın kusurlarını ve eksikliklerini mutlaka tamamlayın. Daha sonra muayene için çok sıra beklemek istemiyorsanız randevu almanız gerekir bu sürecin planlı ve programlı bir şekilde yapılması size çok avantajlar sağlayacaktır.

Muayene işlemlerinin sorunsuz bir şekilde yürümesi istiyorsanız belgelerinizi eksiksiz bir şekilde tamamlayın ve her belgenin aslı da mutlaka fotokopisinin yanında bulunsun. Muayene öncesinde trafik sigortası, trafik cezası ve vergi gibi borçlarını ödeyin ve yaptırmanız gerekenleri mutlaka yaptırın. Herhangi bir borcunuz ya da bu konularda eksiğiniz varsa muayene işlemi yapılmayacaktır. Araç ruhsatını, zorunlu trafik sigortası belgesini, kimliğinizin ve sizden talep edilen diğer belgeleri mutlaka yanınızda bulundurun.

Muayene öncesinde egzoz emisyon ölçümü yaptırın egzoz atığınız istenen seviyede olmazsa muayene işlemlerinden geçemezsiniz. Aracınızı başkasıyla muayene gönderecekseniz vekalet durumunu gösteren belgeye ihtiyacınız olacaktır. Bu belgeyi ilgili kişiye vermeniz yeterli olur. Aracınızda bir tadilat ya da eklenti söz konuysa bu duruma dair belgelerle birlikte sizden tadilat muayenesi, montaj tespit raporu, onaylı tadilat projesi ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Fed. Bağlı odalardan temin edilecek EK 1 belgesi de talep edilecektir.

Muayene ödemeleri nakit olarak yapılır bu doğrultuda hazır olarak gitmenizde fayda vardır. Muayene ücretini ve muayeneyi zamanında yaptırmadığınız takdirde gecikme zammı ödemek zorunda kalırsınız. Muayene ücretleri her yıl Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenir bir gecikme olması durumunda yüzde 5 gecikme zammı uygulanır.

Yorum Yap

Yorum Yap