1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Aracım Sürekli Stop Ediyor Nedenleri Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Aracım Sürekli Stop Ediyor Nedenleri Nelerdir?

Aracım Sürekli Stop Ediyor Nedenleri Nelerdir?

Araç kullananların sık karşılaştığımız sorunlardan biriside aracın stop etmesidir. Peki, Aracım sürekli stop ediyor nedenleri ne olabilir? Sorusunun cevabına gelin beraber bakalım.

1) Motor Hava Kaçakları

Aracınızın motor kısmında buluna hava hortumlarında yarılma, gevşeme veya gaz kelebeği etrafında kaçak olması.

2) Arızalı veya Kirli bir Hava Akış Sensörü

Hava akış sensörü motor tarafından emilen hava miktarını ECU’ya bildirir. Kirlenmiş, yağlanmış ve dolayısı ile tıkanmış bir hava sensörü görevini yerine getiremez. Bu aksaklık nedeniyle hava / yakıt karışımını bozabilir.

3) Kirlenmiş ya da Bitmiş Buji

Ateşleme sorunu motor stop etmesinin başlıca nedenidir. Buji kabloları veya bujiler uzun süre değiştirilmemiş ise ateşleme yapılamaz.

4) Kötü Yakıt

Çok fazla su, alkol veya başka bir madde ile karıştırılmış yakıt yanmayacağı için motorun stop etmesine sebep olacaktır. Bunu çözümü ise aracınızın yakıt deposunu tamamen boşaltmak ve yeni yakıt almak.

5) Arızalı olan Rolanti Devir Sensörü

Enjeksiyonlu araçlarda rölanti devri sensörlerinden gelen sinyaller doğrultusunda elektronik kontrol ünitesi tarafından yapılmaktadır. Rölanti motoru ve gaz kelebeği kirlenmiş veya arızalanmışsa motor rölantide çalışacak kadar hava alamadığı için stop eder.

6) Arızalı Hava Sıcaklık Sensörü

Bu sensör ECU’ya emme manifolduna giren havanın sıcaklığını bildirmektedir. Yakıt / Hava karşımı oranının ayarlanabilmesi için ECU doğru verilere ihtiyaç duymaktadır. Arızalı olan Hava Sıcaklık Sensörü yakıt karışımını bozabilir ve stop etme problemine neden açabilir.

7) Düşük Motor Basıncı

Aracınız çok uzu kilometre yapmış ise segman, piston ve silindirler aşınmış olabilir. Supaplar deforme olmuş ve motorun kompresyonu düşmüşse araç çalışmayabilir. Bunun için motora kompresyon testi yaptırmanız gerekmektedir. Eğer sorun bundan kaynaklanmakta ise motor revizyonu yaptırmanız gerekmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap