1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Aracım Sürekli Su Eksiltiyor Nedenleri Nelerdir?

Aracım Sürekli Su Eksiltiyor Nedenleri Nelerdir?

Aracım Sürekli Su Eksiltiyor Nedenleri Nelerdir?

Araçlarda günlük olarak rastlanabilecek en sık sorunlardan birisi su eksiltme sorunudur. Radyatör adını verdiğimiz kısım araç suyunu muhafaza ederken zaman zaman sızıntılar olabilir. Bu durum araçların çalışır durumda iken teklemesine ya da hiç çalışmamasına neden olabilir. Söz konusu durumun sebebi farklı etkenlere bağlı olarak gelişebilir. ‘Aracım sürekli su eksiltiyor nedenleri nelerdir?‘ sorusunun yanıtını arayan araç sahipleri için birkaç ana sebepten söz edebiliriz. Araçların su eksiltmesi özellikle bu kısma bağlı olan çeşitli parçalarda oluşan hasarlardan kaynaklıdır. Radyatör hortumları, contalar ya da klima hortumlarında oluşan hasarlar; araçların su eksiltmesine sebep olacaktır.

Radyatör Kaçağı ve Delinmeler

Radyatörü meydana getiren tüm parçalar metal olmaktadır. Tüm metallerde olduğu gibi bu parçalarda da zaman içerisinde çürüme veya paslanma oluşabilir. Bu tarz durumlarda araç suyunda sızıntı olacaktır. Ayrıca radyatöre önden gelen hafif darbeler bile çeşitli delinmelere yol açabilir. Bu tip durumlarda radyatör üzerindeki deliklerin kısmi olarak kapatılır ya da komple parça değişimi yapılır.

Conta ve Hortum Kaçakları

Tüm araç modellerinde termostat ve devirdaim pompası gibi parçalar motor bloğuna contalar vasıtasıyla sabitlenir. Özellikle zaman içerisinde motor ısısına bağlı olarak bu parçalarda hasar meydana gelir ve contalardan çeşitli sızıntılar olabilir. Bu nedenle radyatöre bağlı olan conta ve hortumların belirli aralıklarla bakımını yapmak gerekiyor.

Klima Sistemi Kaçakları

Araçlardaki klima ve kaloriferler, ihtiyaç duyduğu tüm suyu motor soğutma suyundan alır. Kalorifer peteklerinde uzunca bir hortum bulunur ve bu şekilde motor suyuna bağlanır. Bahsettiğimiz bu petek genel olarak araç konsolunun iç kısmında yer alır. Bu hortumlarda çeşitli etkenlere bağlı olarak kaçak ve sızıntılar olabilir. Bu durumda yine araç radyatör kısmından belirgin şekilde su kaçıracaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap