1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Aracımın Farları veya Stop Işıkları Yanmıyor Ne Yapabilirim?
Trendlerdeki Yazı

Aracımın Farları veya Stop Işıkları Yanmıyor Ne Yapabilirim?

Aracımın Farları veya Stop Işıkları Yanmıyor Ne Yapabilirim?

İnsanlardaki gözün işlevi kadar araçlardaki farların işlevleri de paralel amaçlara hizmet ettiklerinden dolayı aynı derecede önemlidir. Aracınızın farı yanmadan akşam yolculuk yapmaya niyetlenmeniz bile sayılamayacak kadar çok felaketin doğmasına neden olabilir. Bu nedenle özellikle uzun yolculuklar yapmadan önce farlarınızın veya stop ışıklarınızın yanıp yanmadığını kontrol etmeniz faydalıdır. Yasal olarak da yanmayan farlar ile trafiğe çıkmanın cezai yaptırımları mevcuttur. Uygulamalarda trafik polisleri farlarınız sebebiyle size ceza kesebilirler. Farlarınızı yola çıkmadan önce kontrol etmek istediğinizde bir şeylerin ters gittiğini fark etmiş olabilirsiniz. Aracımın farları veya stop ışıklar yanmıyor diye düşündüğünüzde çözümler üretmeniz gerekir. Bu çözümler işe yaramadığında ise servisin kapısını çalmak zorunda kalırsınız.

Araç Farı ve Stop Işıkları Neden Yanmaz?

Aracınızın farlarının yanıp yanmadığına karar vermek için öncelikle düz bir duvarın karşısına geçecek konumda aracınızı park edin. Ardından motoru söndürün ve far ayarlarının yapıldığı, hemen direksiyonun altında bulunan koldan ayarları kontrol etmeye başlayın. Kısa, uzun veya az yanmasını sağlayacak şekilde ayarlama imkânı sağlayan bu düğmeler bazen kısa devre yapabilir ya da yanlışlıkla dokunulduğunda ayarları sıfırlayabilir. Buradan farların normal ayarında olup olmadığına bakmanız faydalı olur. Bir sorun olmadığına emin olduktan sonra ilk seçenek olan ampulün patlaması ihtimali üzerinde durmanız gerekir.

Ampul Patlaması Veya Elektrik Kesilmesi Nedeniyle Sorun Çıkar Mı?

Ayarların normal olmasından sonra ampulleri kontrol etmeniz gerekir. Farların içinde modeline göre değişmekle birlikte küçük farlar bulunur. Farın etrafındaki vidaları söktükten sonra lambada patlak olup olmadığına bakınız. Patlak ise değiştirilmesi halinde çalışacaktır. Ampulde de sorun olmaması halinde aracın farları devreye sokan elektrik kısmında bir kaçak veya sorun olması olasılığı düşünülmelidir.

Yorum Yap

Yorum Yap