1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Aracın Motor Ömrü Nasıl Uzatılır?

Aracın Motor Ömrü Nasıl Uzatılır?

Aracın Motor Ömrü Nasıl Uzatılır?

Araçların bir kalbi var ise şüphesiz ki aracın motorudur. Aracın güç ve hareket kaynağı olan motor tüm sistemin üzerine kurulu olduğu yapıdır. Peki, aracın motor ömrü nasıl uzatılır? Motor aracın kalbi konumundadır. Her şeyden önce yeni alınan aracın motorunun yıpratılmaması çok önemlidir. Bu sebeple motorun zara görmemesi için başlangıçta çok yüksek veya düşük devirlerde kullanmaktan kaçınılmalıdır. İlk 5.000 km’ye kadar motorun rodajı bu şekilde sağlanmalıdır. Motor ömrünü uzatmak için dikkat edilmesi gerekenler ise:

Motor Ömrü Uzaması İçin Dikkat Edilecekler

Yüksek Devirden Kaçınma: Yüksek devirde aracın kullanmak aracın kompresörünü yıpratacağı için bundan kaçınmak gerekmektedir.

Eski Alışkanlıkları Çöpe Atmak: Eski alışkanlıklar arasında yer alan aracın motoru çalıştıktan sonra 5 dakika süresince beklemek artık günümüzde işe yaramamaktadır. Artık araç motorları çalıştırılması ile birlikte hareket etmeye hazır hale gelmektedir. Yüksek devirli araç kullanma yerine kısa aralıklarda ekstra güç için araç devirli kullanılmalıdır. Sürekli olarak devirsiz araç kullanımı silindirlere gelen yaktın da yanmadan dışarı atılmasına neden olacağı için yakıt tasarrufu açısından olumsuz bir sonuç oluşacaktır. Bu sebeple araç harareti ciddi anlamda artacaktır.

Benzin İstikrarı:  Motorun bir numaralı gıdası olan benzinin kalitesi yine motorun randımanlı kullanılmasını sağlamaktadır. Kalitesi benzin her zaman için ilk zararı motora vermektedir. mümkün olduğunca tek tip benzin markası kullanılmalıdır. Bu sayede motorun gereksiz yere hararet yapması, segmen kayması gibi arızalardan kaçınılmış olur.

Motor Yağına Özen Göstermek: Aracın motorunda kullanılan yağın sık sık kontrol edilmesi ve bu konudan aracın vermiş olduğu uyarılar dikkate alınmalıdır. Kullanılacak olan yağın mümkün olduğunca kaliteli ve motorun ömrünü uzatacak cinslerden seçilmesi gerekmektedir. Eksik yağ kullanımından kesinlikle kaçınılmalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap