1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Araçlarda Yakıt Tüketimini Azaltmanın 8 Yolu

Araçlarda Yakıt Tüketimini Azaltmanın 8 Yolu

Araçlarda Yakıt Tüketimini Azaltmanın 8 Yolu

Günümüzde insanlar bulunduğu bir noktadan farklı bir noktaya ulaşmak için yürüme mesafesinde olsa bile araç kullanmaktadırlar. Ülkemizdeki yüksek benzin fiyatları da her kesimi etkilemekte olup bu durumdan kurtulmak için çeşitli çarelerini aramaktadır. Uzmanlarda bu konudaki önlemi 8 yolla çözülebilir olduğunu belirtmişlerdir.

Yakıt Tüketimini Azaltan 8 Yol Nedir?

Uzmanlara göre yapılan araştırmalar ve tüketici kullanımına göre doğruluğu araştırılan bu yolların en mühimi aslında aracı kullanandır. Yani araç kullanımı sırasında fazladan yapılan her fren müdahalesi ya da yüksek devirlerde kullanım yakıt tüketimi hızını arttırmaktadır. Bunun yanı sıra aracınızın lastikleri çok önemli bir faktördür.

Bir diğer faktörde araçların hafif olmasıdır. Fazladan yüklenen araçlar yoruldukça yakıtını tüketimini arttırmaktadır. Aynı zamanda aracınızın bakımlarını zamanında ve tam yapmanız, klima kullanımı ve kullanacağınız yakıt temizleyicisi yakıt tüketimini azaltmak için önemli yollardır. Özetle; araç lastikleri, kullanım tarzı, yük miktarı, düzenli bakımları, klima kullanımı, yakıt temizliği aracınızın yakıt tasarrufu yapmasını sağlayan faktörlerdir. Peki, bu faktörleri tasarrufa götüren 8 yola nasıl dönüştürebilirsiniz?

Lastiklerinizin AB Etiketini Kontrol Edin

Aracınızda yakıt tasarrufuna giden en önemli yol lastikler olduğunu belirtmiştik. AB etiket değerlerinde A sınıfı alacağınız bir lastik tasarruf için çok önemli olduğu kanıtlanmıştır.

Lastik Basınçlarını Kontrol Edin

Aracınızın doğru lastik basıncını üretici tarafından hazırlanan, kullanım el kitabından yada sürücü kapısının eşiğindeki bildirim yazısından kontrol edin. Doğru hava basıncı olan araçlarda lastik deformesi olmaz böylelikle sürtünmeden kaynaklı aracınız daha fazla yakıt tüketmez.

Lastiklerinize Balans Kontrolü Yaptırın

Aracınızın lastiklerine 20,000 km bir balans kontrolü yaptırarak ömrünü uzatın.

Araç Bakımınızı Düzenli Olarak Yaptırın

Aracınızın optimum düzeyde çalışmasını yetkili servislerde yaptıracağınız bakımları ile sağlayabilirsiniz. Böylelikle motorunuzun yükü azalır, aracınız daha tasarruflu olur.

Klima Kullanımı

Gereksiz yere kapalı olan klima açık olan cam her zaman tasarruf yapmanızı sağlar. Açık olan klima motoru zorlar ve zorlanan motor daha fazla yakıt tüketir.

Yükünüzü Azaltın

Aracınızın bagajı kullanmadığınız eşya dolabınız olmasın daha hafif araç daha az yakıt tüketir.

Yakıt Sistemi Temizleyicisi Kullanın

Aracınızın performansını arttırıp daha az yakmasını sağlayan en ucuz yoldur.

Sürüş Tarzınızı Değiştirin

Yukarda bahsettiğimiz 7 yol sonunda en önemlisi yine sizin sağlayacağınız tasarruftur. Siz aracınızı yüksek devirle kullanmaz sürekli fren pedalına basmazsanız küçük ve kolay önlemlerle 8 kısa yoldan aracınızın yakıt tasarrufunu sağlar yüksek miktarlarda cüzdanınıza fazladan para bırakabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap