İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. 2017 Model Otomobiller
  3. Arazi Canavarı Mercedes G Serisi Detaylı İnceleme
Trendlerdeki Yazı

Arazi Canavarı Mercedes G Serisi Detaylı İnceleme

Arazi Canavarı Mercedes G Serisi Detaylı İnceleme

G serisinin tasarımı inanılmaz köşeli. Yani güncel yuvarlak hatlı SUV’ler gibi değil. Tek yuvarlak şey G serisinin farları. Sinyaller bile farlardan bağımsız olarak çamurluğun üstüne konumlandırılmış. Aracın tavanı da baya yüksek. Yani 2 metreye yakın bir tavan yüksekliği var. Yani G serisi önden baktığınız zaman baya farklı ve ihtişamlı görünüyor.

Profiline baktığımız zaman burada da pek bir gölge oyunu veya kıvrım olmadığını görüyoruz. Baya dümdüz saclar kullanılmış. Burada en dikkat çekici olan şeyler devasa çamurluk ağızları ve basamak. Kapı menteşeleri bile dışarıda ama genel anlamda G serisine baktığınız zaman araç çok güçlü ve sağlam gözüküyor. G serisinin arkası tam bir kutu gibi. Burada tam boy bir tane stepne var. Ve bunun geri görüşü nasıl perdelediğini tahmin bile edemezsiniz.

Bagaj kapağı yana doğru kapı gibi açılıyor ve burada tam boy stepne olduğu için de bu kapı baya ağır. Ayrıca dar alanlarda, yani geri geri yanaştığınız alanlarda burayı açıp eşyalarınızı yüklemek pek kolay olmuyor. Ama geniş alanlarda herhangi bir sıkıntı çekmiyorsunuz. Bagajın yükleme hacmi 487 litre ve dikdörtgen yapısı sayesinde buraya eşyalarınızı çok kolay bir şekilde yerleştirebiliyorsunuz. Bu anlamda G serisi pratik..

Kapıları açmak için kapı kolunun üstündeki düğmelere basmanız gerekiyor ve kapılarda inanın pek hafif değil. Kapı sesi de alışkın olduğumuz Mercedeslerden farklı. G serisinin arka koltuklarına geçtiğiniz zaman bir kere baya yüksekte oturuyorsunuz. Yani neredeyse sürücünün üstünden yolu görebilecek kadar yüksekte olduğunuzu söyleyebiliriz.

Buna rağmen gayet iyi bir baş mesafesi sunuluyor burada. Çünkü bu otomobilin dikdörtgen formu neticesinde tavan yüksekliği baya iyi ve ferah. Ama aynı durum ne yazık ki diz mesafesi için geçerli değil. Çünkü bu araç 4.6 metrelik uzunluğa sahip olmasına rağmen arka koltukta sunulan diz mesafesi için ancak yeterli diyebiliriz.

Tasarımına bakacak olursak G serisinin iç mekanında güncel Mercedes modellerindeki lüksün bir çoğu sunuluyor. Ama yine de kendinizi eski bir modelin içindeymiş gibi hissediyorsunuz. Asla süper lüks hissettirmiyor.

G serisinin kokpiti küçük eşya gözleri anlamında çok cimri. Yani elinizin altında cüzdanınızı veya telefonunuzu koyabileceğiniz bir yer kesinlikle yok. Sadece kapaklı kol dayama ile idare etmek durumundasınız.

Motor özelliklerine gelecek olursak; G350D’deki motor 3 litrelik V6 dizel bir motor görev yapıyor. Bu motor tam 245 beygir güç ve 600 newton metrelik tork değerine sahip. Araç 4 tekerlekten çekişli ve bu güç 4 tekerleğe 7 g tronic otomatik şanzıma vasıtasıyla iletiliyor. Şanzıman kolu güncel Mercedeslerdeki gibi direksiyon kolonunda değil.

AMG modellerinde olduğu gibi ortada. Zaten küçük eşya gözü olmamasının nedenlerinden bir tanesi de bu. Çünkü güncel Mercedeslerde normal küçük eşya gözlerinin haricinde vitesin olması gerektiği yerde ekstra kapaklı gayet geniş bir yer var. Fakat tabiî ki bu araçta böyle bir şey söz konusu değil.

Mercedes’in bu aracı yerden yüksek ve süspansiyonları sert. Ayrıca yerden bu kadar yüksek olduğu için viraj dinamikleri de çok iyi değil. Hızlı girdiğiniz virajlarda otomobilin gövdesi fazlasıyla esniyor. Direksiyonu biraz ağır. Özellikle şehir içi manevralarda biraz boğuşmak durumunda kalabilirsiniz. Ama tüm bunlara rağmen G serisinin başına oturduğunuz zaman araç size güven veriyor.

G serisinin asıl kendini bulduğu yer ise şüphesiz arazi. Ön, orta ve arka olmak üzere 3 tane mekanik diferansiyel kilidi var. Ve bunları tuşlar ile çok rahat bir şekilde seçebiliyorsunuz. Bu bileşenlerde G serisini arazide durdurulamaz olduğu anlamına geliyor. Yani G serisi arazi üstünde çok başarılı.

Görüş açıları önde çok iyi her şeye hakimsiniz. Ama geri gönüş diye bir şey yok. Çünkü başta da dediğimiz gibi arkadaki büyük stepne ve orta koltuğun kafa başlığı neticesinde arkanızdaki otomobili seyir halindeyken ne yazık ki göremiyorsunuz.

G serisinin yakıt tüketimine gelecek olursak fabrika verileri bu aracın 100 km’de ortalama 9.9 litre mazot tükettiğini söylüyor. Tabi günlük hayatta bu değeri yakalamak o kadar da kolay olmuyor. Normal kişisel kullanımlarda yol bilgisayarında 13.9 litrelik ibareler görülüyor, bu rakamlar baya yüksek değerler.

Yorum Yap

Yorum Yap