1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Audi Çalışanlarının Fikirleri 2017 Yılın’da Tasarrufa Büyük Katkı Sağladı!

Audi Çalışanlarının Fikirleri 2017 Yılın’da Tasarrufa Büyük Katkı Sağladı!

Audi Çalışanlarının Fikirleri 2017 Yılın’da Tasarrufa Büyük Katkı Sağladı!

Audi Fikirler programı, 2017 yılında rekor kırdı. Çalışanlarının yaptığı tasarruf ve iyileştirme üzerine 15,000 öneriyi uygulayan Audi, 2017 yılında 108 milyon Euro tasarruf etti.

Audi çalışanlarının yaptıkları on binlerce öneriden 15,000 tanesini uygun bularak uygulamaya koydu. Bu sayede Ingolstadt ve Neckarsulm fabrikalarında, geçtiğimiz yıla kıyas ile yüzde 23,4 artışla, toplamda 108,6 milyon Euro tasarruf sağladı.

Audi, fikir alışverişlerine, hızlı ve sade geçen süreçlere büyük önem veriyor. Bu konu için çalışan uzmanlar, şirketin genel merkezindeki çalışanların önerilerini inceleyip bunlara onay veriyorlar. Çevrimiçi bir araç çalışanları olayın gidişatından haberdar edip, yeterince şeffaflık sağlıyor. Bu fikirleri üreten çalışanlarına bir iç fikir ajansı tarafından destek ve danışmanlıkta sağlıyor. Audi, uygulamaya konulan fikirlerin sahibi olan çalışanlarına sağladığı tasarruf miktarına bağlı olarak finansal ödüller veriyor.

İki çalışanın önerisi 100 bin Euro tasarruf yaptırdı

Çoğu kez çalışanlar, kendi çalışma alanlarındaki görünüşte küçük ama etkisi büyük önerileri sunuyor. Bu öneriler aşamayı hızlandırıyor, atık üretimini azaltıyor ve işi kolaylaştırıyor. Örneğin, otomobil mekatroniği bölümünde görev yapan iki çalışan, tork anahtarlarının soketlerini yeşil ve kırmızı ile işaretlemeyi önerdiler. Bu sayede soketleri takmak kolaylaşıyor ve yanlış aletin kullanması engelleniyor. Bu da otomatik olarak süreci hızlandırıp zaman kazandırıyor.

Motor geliştirme bölümünde görev alan iki kişinin geliştirdiği fikir, Audi’nin bir yıl içerisinde yaklaşık 100.000 Euro tasarruf etmesini sağladı. Bu iki bakım teknisyeni, binalarındaki havalandırmanın gece gündüz çalıştığını fark etti. Bina boşken havalandırma fan devrini düşürmeyi ve havalandırma sisteminin yalnızca hafta içi sabah 6 ve akşam 10 saatleri arasında çalışmasını önerdiler.

Uygulamaya konan öneri 100.000 Euro tasarruf ettirdi

Kalite kontrol alanında çalışan üç kişi, otomobil kapısı ebatlarının ölçümünde kullanılan yöntemi geliştirdi. Ölçüm aletlerinin ayarlanması için gereken süreyi, her bir kapı için 34 dakikadan 18 dakikaya indirdiler. Bunun sonucunda, kendileri ve çalışma arkadaşları, yılda 200 çalışma saatinden tasarruf etmiş oldular.

Fikirler Programı yıllardır sürüyor

Audi, çalışanların önerilerini dinlemeyi 50 yıldır sürdürüyor. Bu program 1994 senesinden beri şimdiki gibi devam ediyor. Audi Grubu, Avrupa’daki diğer fabrikaları içinde bu uygulamayı başlatmış durumda. Győr ve Brüksel’de 2017 yılında 10,100’den fazla çalışanın önerisini uygulamaya geçirip, yaklaşık 33 milyon Euro tasarruf etti.

Yorum Yap

Yorum Yap