1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Bayram Yolculuğunda Dikkat Edilmesi Gerekenler
Trendlerdeki Yazı

Bayram Yolculuğunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bayram Yolculuğunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bayram tatiline sayılı günler kala planlar yapılmaya başlandı bile. Aile ziyaretleri, tatil planları için yola çıkmadan önce ve yolculuk sırasında dikkat etmeniz gereken kurallara uymanız halinde sorunsuz ve eğlenceli bir bayram geçirmeniz mümkün olmaktadır. Yolculuktan başlayarak tüm aşamaları göz önünde bulundurup olası sürprizlere karşı önlem alın ve tatilinizi doyasıya yaşayın.

Yolda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bayram tatiline araba ile çıkacak kişilerin yollarda yaşayacakları tüm sürprizlere karşı hazırlıklı olmaları gerekmektedir. Şoförlerin dikkat etmesi gereken en önemli kural dikkatli bir yolculuk gerçekleştirerek hem kendi hem de başkalarının hayatlarını tehlikeye atacak durumlardan kaçınmaları gerekiyor. Yola çıkmadan önce sürücü mutlaka iyi bir gece uykusu almış olmalıdır. Bu sayede dikkat dağınıklığından kurtulmuş olunur. Rahat giysiler giymeyi tercih ederek, rahat bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca yola çıkmadan önce yediğiniz besinlere de dikkat etmeniz gerekiyor. Çok yağlı, tuzlu ve şekerli gıdalardan uzak durmalı ve sizi rahatlatacak besinler tüketmelisiniz. Yollarda bayram tatili nedeniyle oluşabilecek yoğunluğa karşı yolculuğunuzu sabahın erken saatlerinde gerçekleştirmeniz daha mantıklı olacaktır. Bu sayede daha az trafik ve hava sıcaklığından kurtulmuş olursunuz.

Yolculuk Öncesi Araba Bakımı Yaptırın

Bayram seyahati sırasında uzun yolculuklar öncesinde araba bakımı yapılması oldukça önemlidir. Arabanızda oluşabilecek herhangi bir sorun tatilinizi yarıda kesmenize neden olabilir. Hatta birçok kazalara arabalardaki sorunlar da neden olmaktadır. Bu nedenler yolculuk öncesi araba bakımı şarttır. Arabanın lastik havası ilk bakmanız gereken detaydır.

Yolculuk Sırasında Yanınıza Almanız Gerekenler

Bayram ziyareti için yolculuk düşünüyorsanız mutlaka her detayı düşünmeniz gerekiyor. Bunun için her aile bireyinin ihtiyacı olabilecek tüm detaylar tek tek listelenmelidir. Bebek ile yolculuk yapmanız halinde gerekli olabilecek tüm eşyalardan fazla fazla almanız en doğrusu olacaktır. Bunun dışında yolculuk öncesi kimlik bilgilerinizin yer aldığı nüfus cüzdanınızın yanınızda olmasına özen göstermelisiniz. Yüklü bir miktarda para taşımak yerine kredi kartınızı yanınıza almanız sizin için daha pratik olacaktır. Hava durumunun ne zaman nasıl olacağı bilinmez bu nedenler tüm sürprizlere hazırlıklı olarak yanınıza hırka, şal ve yedek kıyafet almanız gerekiyor. Güneşli bir yer için güneş gözlüğü, güneş kremi ve şapka mutlaka yanınızda bulundurmanız gereken eşyalar arasında bulunuyor.

Yolculuk Öncesi Doktorunuza Başvurun

Yolculuk öncesinde doktor kontrolü olmanız seyahatiniz sırasında herhangi bir rahatsızlığa yakalanmanızı önleyebilecektir. Gideceğiniz bölgeye göre seyahat öncesi aşı yaptırmanı gerekebilir. Gidilen bölgede su ve yiyeceklere karşı etkileme yaşamanız ve sorunla karşılaşmanız mümkün. Bu nedenler yeni yiyecekler yemeden önce dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca yanınızda ateş düşürücü, ağrı kesici ilaç bulundurmaya özen göstermelisiniz. Bayramda açık eczane bulmak sorun haline gelebilir. Herhangi bir rahatsızlığınız bulunuyorsa ve sürekli olarak ilaç kullanıyorsanız mutlaka bu ilaçları yanınızda götürmeniz gerekiyor.

Yorum Yap

Yorum Yap