1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Benzinli Arabaya Dizel Yakıt Konursa Ne Olur?

Benzinli Arabaya Dizel Yakıt Konursa Ne Olur?

Benzinli Arabaya Dizel Yakıt Konursa Ne Olur?

Benzinli arabaya dizel yakıt konursa ne olur sorusu çok sayıda araç sahibinin kafasını kurcalayan bir soru olarak dikkat çekmektedir. Araç sahiplerinin yanlış yakıt alma konusunda her zaman bir tereddüttü bulunmaktadır. Uzun yolculuklara çıktığınızda ya da farklı bir benzin istasyonundan yakıt almak istediğinizde bu korkuyu yaşayabilirsiniz ancak geliştirilen sistemler sayesinde bu kadar tereddüt etmeniz gerek yoktur.

Araçların yakıt depolarında geliştirilen sistemler sayesinde yanlış yakıt kullanımının önüne geçilmektedir. Yakıt depolarının ağızları farklı ebatlarda da ve farklı yakıtlara göre tasarlanmıştır. Örneğin benzinli araçlardaki depo diğerlerine göre çok daha küçük olur ve bu tasarıma uygun pompalarla yakıt desteği sağlanır. Spesifik giriş ağzı sayesinde araçlara farklı yakıt kullanılmasının önüne geçilir bu sistem çok uzun yıllardır bu şekilde devam etmektedir. Kurşunlu ve kurşunsuz benzinin piyasaya çıkmasından sonra bu sistemler geliştirilmiş ve yanlış yakıt kullanımının önüne geçilmiştir.

Her araçta bu şekilde bir koruma yoktur kamyon ve motosiklet gibi araçlarda spesifik giriş ağzı olmadığı için bu tarz araçları kullanan kişiler çok daha dikkatli olmaları gerekiyor. Dizel yakıt ile benzin arasında çok farklı bir durum vardır. Yanlışlıkla dizel aracınıza benzin ya da benzinli aracınıza dizel yakıt koymanız durumunda aradaki farklar nedeniyle motor çalışmayacaktır. Dizel yakıt benzine göre çok daha yağlıdır bunun dışında dizel yakıtlarda buharlaşma görülmez. Dizel yakıtlar benzinden daha ağır yapıdadır. Benzinli aracınıza dizel yakıt doldurmanız durumunda bujiler ateşleme yapacaktır ancak buharlaşma özelliği olmadığı için ve sistem bu şekilde harekete geçtiğinden motor çalışmayacaktır. Böyle bir durum başınıza geldiğinden depodaki tüm yakıtın değiştirilmesi gerekir. Dizel yakıt depodan tamamen boşaltılmalı ve yerine kaliteli bir benzin konulmalıdır.

Aracınızı çalıştırdıktan sonra belli bir zaman beklemeniz gerekir bu esnada dizel yakıt sorunsuz bir şekilde dışarıya atılacaktır. Daha sonra aracınızı normal bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Dizel motorlarla benzinli motorlar arasında temel olarak iki fark vardır. Dizel motorların bujileri yoktur ve dizel motorlar benzinli motorlara göre havayı daha yoğun bir şekilde sıkıştırır. Bu şekilde buharlaştırmadan istenen enerjinin elde edilmesini sağlar.

Yorum Yap

Yorum Yap