1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Bir Arabanın Kazalı Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Trendlerdeki Yazı
reaksiyion-alkis

Bir Arabanın Kazalı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir Arabanın Kazalı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir Arabanın Kazalı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Sıfır araç almak için maddi açıdan kendisini yetersiz gören insanlar daima ikinci el arabalara yönelmektedir. Herkes kendi bütçesine uygun olan aracı satın almaktadır. Ancak ikinci el araç satın alırken, sıfır araca göre birçok sıkıntı da bizi beklemektedir. Satın alınacak aracın yaşı, hasar durumu, kilometresi ve genel görünümü bakımından birden fazla özelliğini kontrol etmemiz gerekir. Buradaki kriter genelde hem temiz, hem de maddi açıdan bize uygun olan aracı belirlememiz gerekiyor.

Hasarlı Araç Tespiti

Satın alınacak aracın daha öncesinde kazaya karışıp karışmadığını tramer kaydının kontrolü yapılarak anlaşılabilir. Aracın şase numarası ya da plakası 5664’e atılacak SMS ile öğrenebilme şansı vardır. Gelecek mesajda daha önceden aracın hangi kazalara karıştığını ve ne kadar maddi hasar kaydı oluğunu da belirtecektir.

Her Kaza Sigortaya Bildiriliyor Mu?

Birden fazla araç sahibi tek taraflı olarak gerçekleştirdiği kazaları sigortaya bildirmemektedir. Yaptığı küçük çaplı kazaların hasarlarını kendi imkanlarıyla yaptırarak, tramere kaydının geçmesine engel olur.

Tramer Kaydına Geçmeyen Hasarı Öğrenmenin Yolu

İnsanlar araç satın alırken, her ne kadar anlamıyor olsa da, aracın şöyle bir ön kaputunu kaldırarak sağına soluna bakmaktadır. Ancak yine de hepimiz bu şekilde kaput açanlara şahitlik etmişizdir.

Kaput açıldıktan sonra ilk bakılacak yer amortisör kafalarıdır. Herhangi bir deformasyona uğrayıp uğramadığı kontrol edilmelidir. Gerçekleşen bir kaza sonrasında mutlaka amortisör kafaları deformasyona uğrayacaktır. Bundan dolayı da mutlaka bir taşlama yapılacak ya da vidaların geçtiği kısımlarda işlemler olacaktır. Amortisör kafaları çekiç kullanılarak eski haline getirilmesi mümkün değildir. Yenisi ile de değiştirilme şansı olmadığı için çok kolay şekilde anlaşılabilecek yerlerden birisidir.

Aracın ön kısmında hemen radyatör kapağı üzerinde ya da ızgaralarda fabrikanın yapıştırdığı etiketler bulunur. Bu etiketlere bir göz atınız. Eğer ki araç önceden hasar almış ise, bu etiketler yırtılmıştır. Yani burada aracın ön kısmından bir darbe aldığını çok rahat söyleyebiliriz.

Kaput içinde ek bölgelerde bulunan civataların kontrolü yapılmalıdır. Civatalarda herhangi bir şekilde zorlanma ya da anahtar iziyle aşınma var ise parçalar sökülerek tekrar yerine takılmış anlamına gelir. Böylelikle bir işlemden geçtiği anlaşılacaktır.

En çok merak edilen konulardan birisi ise aracın daha önceden takla atıp atmadığıdır. Bunu anlayabilmenin en kolay yolu, kaporta parçalarının birleştiği noktalarda bulunan puntoların kontrolüdür. Ancak bunu anlayabilmek öyle herkes tarafından kolay olmayacaktır. Puntoları kapatan bir plastik parçalar vardır. Gerek görülmesi durumunda tavan kısmındaki bu plastik parçaları kaldırarak alt kısmına göz atmalısınız. Fabrika üretimi yapılırken puntolar robotlar yardımıyla atıldığı için, hepsi nizami bir şekilde durmaktadır. Kaportacıya giderek atılacak puntolar bu kadar nizami durmamaktadır.

Yine aracın arka kısımdan darbe alıp almadığını bagajı açarak örtü altına bakılmalıdır. Tavan kısmında olduğu gibi buralarda da puntolar mevcuttur. Normal puntolama dışında aşınma ya da bir kaynak izine rastlanır ise araç arka kısımdan hasar almış demektir.

Aracın herhangi bir kısmında macun olduğunu tespit edebilmek için, mıknatıs size yardımcı olacaktır. Elinizdeki mıknatıs ile aracın kaportası üzerinde gezinmeye başlayın, bir bölge üzerinde gezinirken mıknatıs etkisi azalıyor ise, o kısımda macun olduğu anlamına gelir. Yani daha önceden o parça macunlanarak boyadan geçirilmiştir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Sms olayında bildirilmeyen kazaları ne yazık ki göremiyoruz. Ama ikinci el araç almak gerektiğinde güvenilir bir ustaya göstermek veya onunla birlikte almak her zaman en mantıklısı oluyor. Zaten çoğlunlukla bakıldığında kaza yapan araçlarda biraz hasar kalabiliyor ve eğer o hasar hiç yoksa artık satıcının adamlığına sahtekar olmamasına bağlı olarak araçları satın alabiliriz.