1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Bir Arabanın Kazalı Olup Olmadığını Nasıl Anlarız? Püf Noktaları Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Bir Arabanın Kazalı Olup Olmadığını Nasıl Anlarız? Püf Noktaları Nelerdir?

Bir Arabanın Kazalı Olup Olmadığını Nasıl Anlarız? Püf Noktaları Nelerdir?
2

İkinci el araba alacak olan kişilerin endişelendiği ve kararsız kalmasına neden olan konu, araçların hasarlı olup olmadığıdır. Alınan arabaların daha önceden kaza geçirmiş olması değerinin düşmesine ve tehlikeli durumlara neden olmaktadır. Bu neden ile araba alır iken mutlaka tedbirli ve dikkatli davranılmalıdır.

Araç ile ilgili kesin ve yüzde yüz doğru bilgi alabilmek için gerekli muayenelere sokmak gerekir. Fakat bu muayeneler ücretlidir ve ücretleri de tahmin edildiği gibi yüksektir. Bu durumda da bakılan ve beğenilen her araç muayeneye sokulamaz. Kazalı araba almamak için bazı hususlarda bilgi sahibi olmak ve araç yanına bilinçli olarak gitmek işleri fazlası ile kolaylaştıracaktır.

Arabaların Kazalı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Kazalı arabayı nasıl anlarız? Sorusuna açıklık getirmek gerekir ise, ilk olarak kasa durumu ile başlanması gerekir. Alınacak araç geniş bir alanda olmalıdır ve araçtan bir iki metre uzaklıktan kasa durumuna bakılmalıdır. Kapıların kapanma payları, ön kaput, bagaj kapağı gibi milimetrik şekilde boşluk kalan alanlarda çizgilerin eşit olması gerekir. Aracın arka tarafından bakıldığında bagaj kapağı çizgileri eşit değil ise, araçta bir tamirat gerçekleşmiştir ve bunun nedeni kazadır. Bu durum diğer hatları içinde geçerlidir. Bunların yanı sıra araçların her alanında bandrol vardır.

Fabrika çıkışlı olduğunu gösteren araç markasının kullandığı parçaların orijinal olduğunu gösteren etiketler vardır. Bu etiketler kontrol edilmelidir. Tüm bu etiketler araç camlarında da vardır ve hepsi kontrol edilmelidir. Etiketsiz ya da etiket markası değişmiş olan bölümlerde de işlem var demektir. Güvenlik için büyük önem taşıyan hava yastıkların olduğu alanlarda da esneme olmamalıdır. Yani, el ile bastırıldığında hava yastığı olan bölümlerde oynama olmamalıdır. Var ise, aracın hav yastıklarını açtığı bir kaza geçirdiği anlaşılabilir.

Arabaların Boyalı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

İkinci el ara alınır iken en çok dikkat edilen konu tavanında boya olup olmadığıdır. Araçların tavanında boya olması büyük bir kazanın temsilidir. Bir aracın tavanında ki boya saklanıyor ise, o araç muhtemelen takla atmış ve büyük bir kaza geçirmiştir. Diğer bölümler içinde aynı durum söz konusu olabilir. Alınan aracın boyalı parçaları ne kadar çok ise, değeri o kadar düşecektir. Aracın boyalı olup olmadığını anlamak için gün ışığı gerekmektedir. Araca yan açıda bakıldığında boyalı yerlerde ki renk farklılıkları kendini belli edecektir. El ile temas yapılarak da aynı durumu anlamak mümkündür.

Boya yapılmadan önce uygulanan macun işlemi diğer yerlere göre daha kabarıktır. Bu neden ile hafif dokunuşlar ile yüzey üzerinde el ile kontrolde püf noktalarından birisidir. Tüm bunlar dışında araçlar, plakalardan yapılan ücretli hasar sorgulamaları ile de kontrol edilebilir. Bu kontrol yöntemi de de yüzde yüz kesin sonuca ulaştırmayacaktır. Araç kendi servisi dışında bir yerde tamir görmüş ise, plaka sorgulamasında çıkmayacaktır. Bu neden ile alıcıların bilinçli şekilde kontrol etmesi çok daha doğru olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap