1. Ana Sayfa
  2. 2018 Model Otomobiller
  3. Bmw i8 Detaylı İncelemesi Ve Teknik Özellikleri

Bmw i8 Detaylı İncelemesi Ve Teknik Özellikleri

Bmw i8 Detaylı İncelemesi Ve Teknik Özellikleri

Bmw İ8

Bmw i8 piyasaya çıkan en popüler araçlardan bir tanesidir. Her şeyden önce araca uygulanan ötv vergisi % 45 oranında ve böyle bir araç için sonra derece makuldür. Çünkü bu tarz araçlarda ötv vergileri % 150 oranı üzerinden değerlendirilir. Ayrıca aracın diğer vergileri de son derece makuldür.

 

Bmw i8 Hakkında Bilgi

Elektrikli araçlar arasında Bmw i8 363 beygirlik motor gücü ile ön plana çıkıyor. Araç elektrik menzili bittikten sonra bile 20 km gidebiliyor. Ayrıca araç son derece verimlidir ve sport modunda kullanılarak bataryasını şarj etme özelliğine sahiptir. Bmw i8 inceleme yaparken dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da aracın rahatlıkla 250 km seviyelerine ulaşabilme gücünün bulunmasıdır. Ancak araçtaki enerji azaldıkça hızlanma süresi de uzuyor ve performans düşüklükleri gözlemleniyor. Bunun dışında araç 4,2 saniyede 100 km’ye çıkabiliyor.

ARTILAR

Bu bir BMW, yani i8 markanın her modeli gibi geniş bir sürüş repertuarını tek otomobilde sunmayı başarıyor. Comfort modunda i8 sessizce hareket ederken gerçek bir lüks coupe gibi hissettiriyor. Eco Pro modunda Prius gibi cimri bir hale dönüşebiliyor. 20 kilometre kadar gösterilen elektrik menzili bittikten sonra tüketim değerinin 6.5 lt/100 km civarında gezindiğini keşfettim. Sport modundaysa küçük, üç silindirli benzinli motor sürekli devrede kalıyor ve herşey daha hızlı ve gürültülü hale geliyor. Ancak bu süper spor olarak adlandırılacak kadar hızlı bir otomobil değil. Sport modunda kullanmak ayrıca bataryayı şarj ediyor, yani en seri modunda bile kullanırsanız yine de verimliliğinden vazgeçmiyor.

EKSİLER

i8 herşeyi bir süper spor gibi yapıyor ama önemli bir detay hariç: Maksimum hızı 250 km/s ile sınırlandırılmış. 0-100 km/s hızlanması dört saniyeden fazla sürüyor, yol tutuşu dar lastikleri nedeniyle kısıtlı. Çok yüksek teknolojiye sahip ama bazen yazılımında güncelleme gerekiyormuş gibi hissettiriyor. Karmaşık hibrit sistemini uyanmamışken yakalarsanız bir gecikme oluyor, bu hareket etmeden önce uzay aracının rotasını hesaplaması gibi hissettiriyor.

i8’e inip binmek zor çünkü geniş kapı eşiklerinin üzerinden atlamanız gerekiyor ve koltuk alçakta olduğu için resmen otomobilin içine düşüyorsunuz. Aracın içine binmek için kolay bir yol bulamadığım için koltuğu en arkaya alıp direksiyonu öne çekerek bunun üstesinden gelmeye çalıştım. i8’den inmek çok efor istediği için günlük kullanımda bana pek uygun bir otomobil değil.

Bmw i8 Yakıt Analizi

Elektrikli spor araç olan Bmw i8 yakıt analiz yapıldığında ortaya oldukça iyi sonuçlar çıkıyor. Bu spor aracın minimum tüketim değeri 4,5 lt / 100 km olarak ölçülüyor. Bunun dışında araç otoyolda kullanılıp tam gaz ilerlediğinde 3 silindirli motorun yanma odalarına 29,9 litre benzin gönderiliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap