1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Bugatti Nasıl Bir Markadır?
Trendlerdeki Yazı

Bugatti Nasıl Bir Markadır?

Bugatti Nasıl Bir Markadır?

Ettore Bugatti, 1909 yılında yüksek performanslı bir otomobil üretmek için Fransa’nın Mulsheim şehrinde kendi adını taşıyan bir otomobil fabrikası kurdu. Ürettiği araç yıllarca dünyanın en seçkin ve en hızlı otomobilleri arasında hep ilk sıralarda yer almayı bildi.
Yüksek kaliteyi, yüksek hız ve yüksek fiyatla beraber sunan Bugatti markası, adını ve amblemini kurucu olan Ettore Bugatti’den alır.

Bugatti Hangi Ülkenin Markasıdır?

Bugatti, ilk fabrikasını Fransa’da açmış, ilk modelini de Fransa’daki bu fabrikasında üretmiştir. Daha sonra maddi sıkıntılar yaşayan firma Volkswagen grubu tarafından satın alınmıştır. Volkswagen grubunun ürettiği ilk araba da Bugatti’nin Veyron modelidir. İlk aşamada 1001 HP güç üreten otomobil, daha sonra yapılan güncellemeler ile 1200 HP güce kadar çıkarılmıştır.

Bugatti’nin Modelleri Neden Çok Pahalıdır?

Bugatti, ürettiği otomobillerde sürekli olarak kalite ve hızı öne çıkarmıştır. Hem kaliteli malzeme kullanımı, bu malzemelerin el işçiliği ile üretimi, hem de seri olarak üretilen en hızlı otomobil olma iddiası, bu otomobillerin yüksek fiyatla satılma nedenlerinden sadece birkaçıdır.
Bugatti’nin Veyron modelinin 1001 HP güç üreten motoru saatte 400 KM hızı zorlarken, 2018 yılı içerisinde piyasaya sürmeyi planladığı Chirion modeli ise, spor otomobil piyasasına bambaşka bir akış açısı getirmeyi planlıyor. 1500 HP güç, 1600 Nm tork üreten aracın sınırlandırılmış hızı 420 km/saat olarak görünüyor. 2019 yılı içerisinde hız sınırının kaldırılması düşünülen otomobilin 460 km/saat hız ile zaten elinde bulundurduğu rekoru daha da geliştirmesi bekleniyor.

Bugatti Chirion Kaç Adet Üretilecek ve Fiyatı Ne Kadar?

Bugatti’nin Chirion modelini ilk etapta 300 adet üretti ve bu araçların tamamı satıldı. 500 adet üretilmesi planlanan Chirion’un, kalan 200 modelini de Chirion Sport olarak üretmeyi planlayan Bugatti, bu modeli Amerika piyasasında yaklaşık 3,5 Milyon Dolara satmayı planlıyor. Türkiye’de bu arabayı almak isteyen birinin, vergiler dâhil 20 Milyon Lirayı gözden çıkarması gerekiyor. Henüz Chirion Sport modeli için bir fiyat belirlemeyen Bugatti, bütün metal aksamını Carbon Fiberden ürettiği aracın bütün modellerinin kısa sürede tükenmesini bekliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap