1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Cam Filmi Çektirmek Yasak mı?

Cam Filmi Çektirmek Yasak mı?

Cam Filmi Çektirmek Yasak mı?

Cam filmi konusunda kafaları karıştıran pek çok açıklama yer alıyor. Bu gerek basında gerekse araç sürücüleri arasında en çok konuşulan konuların başında geliyor. Araçlar üzerinde cam filmi 1997 tarihinden bu yana yasak. Dolayısıyla araçlar imal edilirken ya da tadilat edilirken cam filmi takılması yasaklanmış durumda. Buna göre 26 Ekim 2016 tarihinde yapılan düzenleme ile cam filmi konusunda farklı bir fikir oluştuğu dolayısıyla pek çok vatandaşın da bundan etkilendiği görülüyor. Ancak şu an ilgili mevzuat halen 1997’den beri aynı şekilde devam ediyor.

Ulaştırma Bakanlığı Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde cam filmi yasağının da kaldırılmasından yana olduğunu bildirdi. Bunun yanı sıra gerçekleştirilmiş olan terör saldırılarında cam filmi uygulanmış olan araçların etkin bir terör unsuru olarak kullanılıyor olması da yaşanan can kayıpları ve bu meselenin de emniyet Genel Müdürlüğünün denetimlerini güçleştirmesi açısından sıkıntılı bir durum arz ediyor. Dolayısıyla söz konusu düzenlemenin de İçişleri Bakanlığı ve de ilgili kurumlar tarafından yeniden gözden geçirilmesi doğru olacaktır.

Konu sıkıntılı ancak kalıcı bir çözüm getirilebilmesi amacıyla da Ulaştırma Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı görüş alışverişlerini halen sürdürüyorlar.

HİÇBİR ZAMAN SERBEST OLMADI

Ulaştırma Bakanlığı cam filmi konusunda hiçbir zaman serbestliğin olmadığını söyledi. Trafik denetlemelerinde cezai işlemlere yasal dayanak ise bundan kaynaklanmaktadır. Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin söz konusu maddesi ülkemizde öncelikle uygulanmakta olup, sözü geçen madde gereğince araçlarda cam filmi uygulaması hiçbir zaman serbest olmamıştır. Ayrıca 21 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan AİTM yönetmeliğinde de cam filmiyle ilgili doğrudan söz konusu yönetmelik hükümlerinin uygulanacağı belirtildiğinden, konuya ilişkin İçişleri Bakanlığı’nca yürütülen mevzuat ve uygulamalarının esas alınması gerekmektedir.”

0.0110
0.0Ortalama Puan
Değerlendirme

    Yorum Yap

    Yorum Yap