1. Ana Sayfa
  2. Modifiye
  3. Cam Filminin Yasağı Kalkıyor Mu?

Cam Filminin Yasağı Kalkıyor Mu?

Cam Filminin Yasağı Kalkıyor Mu?

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, ‘Araçlarda cam filmi kullanımının yasağıyla ilgili çalışmalara devam ediyoruz. Bakanlık olarak görüşümüz Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde cam filmi yasağının kaldırılmasından yanadır.’ Dedi.

Yasak hala sürüyor

Faruk Özlü sözlerine şu şekilde devam etti; “18 Temmuz 1997 tarihinden beri, taşıt camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli cam filmi yapıştırılması yasak. Araçların İmal, Tadil ve Montaji Hakkında Yönetmelik’te (AİTM) 26 ekim 2016’da yapılan düzenleme bu konuyu etkilemediğinden cam filmi yasağı, ilgili mevzuat gereği halen devam etmektedir. Bakanlık olarak bizim görüşümüz Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde cam filmi yasağının kalkmasından yanadır. Gerçekleştirilen terör saldırılarında cam filmi uygulanmış araçların etkin bir terör unsuru olarak kullanılması, bu durum yüzünden yaşanan can kayıpları ve bu meselenin denetim güçlüğü yaratması; söz konusu düzenlemenin başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere ilgili kamu kurumlarınca tekrar gözden geçirilmesi mecburiyetini doğurmuştur. Konuya kalıcı bir çözüm getirilmesi için Bakanlığımız ile İçişleri Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasındaki görüş alışverişleri ve ortak teknik çalışmalar halen devam etmektedir.’

Cam filmi hiçbir zaman serbest olmadı

“Cam filmi ile ilgili trafik denetimlerine ve cezai işlemlere yasal dayanak oluşturan, tüm araçları kapsayan ve İçişleri Bakanlığı’nca yürütülen Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin yasağı kapsayan maddesi ülkemizde uygulanmakta olup, hiçbir zaman serbest olmamıştır. 21 Ekim 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan AİTM yönetmeliğinde cam filmiyle ilgili doğrudan söz konusu yönetmelik hükümlerinin uygulanacağı belirtildiğinden, konuya ilişkin İçişleri Bakanlığı’nca yürütülen mevzuat ve uygulamalarının esas alınması gerekmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap