İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Çekme Belgeli Araç Nedir ? Alınır mı ?

Çekme Belgeli Araç Nedir ? Alınır mı ?

Çekme Belgeli Araç Nedir ? Alınır mı ?

Çekme Belgeli Araçın Anlamı Nedir ?

Çekme Belgesi, Araca ait resmi bir şekilde kayıtlı olan trafik cezası, haciz, bandrol, rehib gini tüm borçların ödenmesiyle beraber, plakaların trafiğe teslim edilmesi işlemine verilen isimdir. Çekme belgesi alan araçlar trafiğe çıkamaz. Araç talep edilen süre içerisinde çekme belgesi alabilir ve bu süreç içerisinde araca herhangi bir MTV işlemez. Bunun yanı sıra araca haciz veya rehib gibi işlemlerde uygulanamaz. Bu sebepten dolayı çekme belgesi ile bir araç aldıysanız herhangi bir rehin, bandrol, haciz gibi borcu varmı diye düşünmenize gerek yoktur. Aracınızı aktif olarak trafikte kullanmayan ve araca dokunmayan kişiler, çekme belgesi aldığı taktirde bu süre içerisinde Motorlu Taşıtlar Vergisi gibi çeşitli vergileri ödemedikleri için, araca para ödemezler. Günümüzde bu yöntemlerden çekilmiş bir çok araçlar vardır.

Çekme Belgeli Araç Alınır mı ?

İkinci el araç satışı ilanlarında bulunan “çekme belgelidir vergiden muaftır, borcu yoktur” gibi notlar yazmaktadır. Buradaki “çekme belgelidir” yazan kısım aracın borcu olduğunu göstererek tamamen çekili olduğunu belirtir. Ancak istenildiği taktirde araç yeniden trafiğe çıkacak hale getirilebilir. Bu nedenden dolayı çekme belgesi olan araçların alım ve satımları yapılırken herhangi bir problem olmaz ancak bir çok kişi tarafından çekme belgeli araçların alınması pek önerilmez.

Bir önceki yazımız olan Citroen'den Sıradışı Tasarım başlıklı makalemizde citroen cxperience ve citroen yeni tasarım hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Çekme belgeli araç kavramı 2.el araç ilanlarında ara sıra gözüme çarpan bir detaydı makalenizde çekme belgeli otomobil nedir konusunda bilgi aldım ve çekme belgeli otomobil alınır mı kararımı vermemde yardımcı oldu