1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Coilover Yay Nedir? Ne İşe Yarar? Avantaj Ve Dezavantajları Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Coilover Yay Nedir? Ne İşe Yarar? Avantaj Ve Dezavantajları Nelerdir?

Coilover Yay Nedir? Ne İşe Yarar? Avantaj Ve Dezavantajları Nelerdir?

Coiloveri aracınızda kullanmadan önce coilover nedir? Ne işe yarar? Avantaj ve dezavantajları nelerdir? Gibi konularda bilgi sahibi olmanız önemlidir. Amortisörü saran yay anlamına gelen coilover, araçların yükseltilmesi veya alçaltılması için kullanılan bir yöntemdir. Coilover sistemleri sertlik ve yükseklik ayarına sahiptir, montajında aracın orijinal amortisör ve yayları sökülerek kullanılır. Sistemde kullanılan yaylar normal sisteme göre daha düşük çaplıdır.

Coilover Ne İşe Yarar?

Ortalama 8 cm indirip kaldırabilme özelliğine sahip olan coilover sistemi, aracını alçak hale getirerek daha konforlu bir sürüş keyfi yaşamak isteyenlere imkan tanır. Sürücü koltuğundan indirilip yükseltilme ayarı yapılabildiği gibi yumuşaklık ve sertlik ayarının yapılması da söz konusudur. Coiloverin el ile kontrol edilen manuel modelleri ve elektrik motoruna bağlı elektronik kontrollü sistem modelleri bulunuyor.

Coilover Dezavantajları

Coilover en büyük dezavantajı, araca özel olarak alınabilen amortisör ve yay alternatifine göre oldukça pahalı olmasıdır. Özellikle kalite arttıkça, coilover fiyatları da aynı doğrultuda yükseliyor. Fiyatın yanı sıra sistemin korozyon gibi bir dezavantajı da bulunuyor. Bilhassa yağışlı ve karlı havalarda soğuk, tuz ve çamur gibi etkenler sisteme zarar verebilir. Bunun sebebi, yayın coilover amortisörünü düşük boşluk toleransı ile çevreliyor olmasından kaynaklanır. Bu durumu en az zararla atlatabilmek için piyasada satışa sunulan coilover kılıflarından yararlanabilirsiniz. Coiloverin manuel (el ile) ayarlanabilen sistemlerinin yanı sıra, elektronik şekilde ayarlanan modelleri de mevcuttur. Fakat elektronik coilover dezavantajı, manuel sistemlere göre daha pahalı olmasından kaynaklanır.

Coilover Avantaj Ve Dezavantajları

Coilover Avantajları

Coiloverin en önemli avantajı, yükseklik ayarının yol şartları ve tutuş özelliğine göre kişisel olarak yapılabilmesidir. Bu sayede aracın konfor durumunda ve viraj kabiliyetinde spor yaylara oranla gözle görülür bir artış gözlenir. Coilover sistemde yüksek konfor, aracın açaltılması ile aynı doğrultudadır. Standart spor yaylarda aracın alçaklığı daima sabit kalır ve ayarlanması mümkün değildir. Aynı şekilde sertliğinde kişinin isteğine göre ayarlanabilir oluşu sürücü için büyük avantaj sağlar. Sürücülerin sürüş tarzına göre yapılabilen bu özellik özellikle pist sürüşleri için kullanılır.

Burada bilmeniz gereken, yumuşak ayar tercihinin coiloverin kendi yumuşaklığı üzerine fazladan bir yumuşaklık eklemediğidir. Bunun yanı sıra, coiloverin 60-70 mm olan düşük çaplı yapısı sayesinde geniş jant ve büyük lastikler rahatlıkla seçilebilir. Normal süspansiyon sistemlerinde büyük bir engel oluşturan bu durum araç için coilover avantajı sağlar. Ayrıca coilover kullanılan araçların genel ağırlığı üzerinde az miktarda azalma meydana gelir. Ağırlığın azalışı, aracın dinamiklerine olumlu etki sağlar.

Yorum Yap

Yorum Yap