1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Direksiyon Boşluğu Nedir ve Nasıl Çözülür?

Direksiyon Boşluğu Nedir ve Nasıl Çözülür?

Direksiyon Boşluğu Nedir ve Nasıl Çözülür?

Araç kullanırken yolun gidişatına göre direksiyonu sağa sola doğru çeviririz. Biz bu işlemi yaparken çevirdiğimiz yöne göre değişiklik göstererek direksiyondan tekerleklere iletilen bir makine sistemi ile çalışır. Direksiyonu kaliteli olan ve hiç bir sorun olmayan araçlarda keyif verir. Hem sürüş açısından hem de güvenlik açısından bu tarz araçlar idealdir.

Direksiyonda boşluk olması halinde ise sürüş kalitesi düşer. Aynı zamanda direksiyonu kontrol etmek de son derece zordur. Bunun için de yapmanız gereken bir anca tamir ettirmektir. Direksiyonda oluşacak boşluk sürüş kalitesini düşürür istediklerinizi yapmanızı engeller ve tabiî ki kazaya davetiye çıkmasına neden olur.  Günümüzde üretilen direksiyonların tamamı elektrikli ya da elektrik destekli sistemler üzerine kuruludur. Bu tarz araçlarda eski tasarım direksiyonlu araçlara oranla direksiyonda boşluk olma durumları çok daha düşüktür.

DİREKSİYONDA NEDEN BOŞLUK OLUR?

Çukurlara girmek, üreticilerin önerdiği şartlara uygun jant ve teker kullanmamak, virajlara sert girmek ve dengesiz viraj almak, üreticilerin önerdiği basınç ile lastikleri şişirmemek direksiyonda boşluk oluşmasına neden olabilir.

DİREKSİYON BOŞLUĞU NASIL DÜZELİR ÇÖZÜMÜ

Eğer bu tarz sorun yaşıyorsanız hemen servise götürün. Kazaya davetiye çıkarmamak için kesinlikle acele edin. Serviste aracınızı hemen lift ile kaldıracaklar ve sorunun hangi aksamda olduğunu rahatça anlayacaklardır.

Aslında ne kadar maliyetli olacağı da burada belli olacak. Sorun direksiyon kutusunda kaynaklıysa çok korkmaya gerek yok. Ancak aksi bir durumda ise sorunun çözümü hem zor olacak hem de maliyet oldukça yüksek olacaktır. Ufak bir sorun gibi gözükse de direksiyonda oluşan boşluk sürüş keyfini ciddi anlamda etkiler.

Sizlere önerimiz bu tarz sorunları anladığınız andan itibaren fazla zaman geçirmeden hemen servise gitmeniz.

Yorum Yap

Yorum Yap