1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Direksiyon Kilitlenmesi Neden Olur? Nasıl Çözülür?
Trendlerdeki Yazı

Direksiyon Kilitlenmesi Neden Olur? Nasıl Çözülür?

Direksiyon Kilitlenmesi Neden Olur? Nasıl Çözülür?

Sürücülerin araçlarında sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri direksiyon kilitlenmesidir. Bu durum ciddi kazalara da sebebiyet verebilir. Bu nedenle, direksiyon kilitlenmesi sorununun çözülmesi gerekir. Bu sorunun birçok nedeni olabilir. İşte direksiyon neden kilitlenir? Sorusunun cevabı.

 Direksiyon Kilitlenmesinin Nedenleri

Otomobil firmaları, araçların güvenliğini sağlamak ve olası çalınma durumlarının önüne geçebilmek için çeşitli teknolojilerle önlemler almaktadırlar. Alarm sistemleri ya da çipli oto anahtarları bu sistemlerden bazılarıdır. Bu sistemler, aracın anahtarı kontak yuvasında değilken direksiyonun döndürülmesini engeller. Dolayısıyla, direksiyonun kilitlenmesini sağlar. Bu hırsızlık durumlarına karşı bir önlemdir. Araç seyir halindeyken direksiyon kilitlenmesi yaşanıyor ise bu durum, aracın başka sorunları olabileceğini göstermektedir. Söz gelimi; aracın motorundaki bir arıza bu duruma neden olabilir.

 Araçta Sorun Yokken Neden Direksiyon Kilitlenir?

2016 Passat Direksiyon

Araçta her hangi bir arıza ya da problem olmadığı halde direksiyon kilitleniyorsa; bu durum sürücünün hatalı davranışlarından kaynaklanıyor olabilir. Zira, araçların donanımlarının hassa olduğunu unutmamak gerek. Yanlış kullanımlar sorunlara neden olmaktadır. Genellikle, sürücüler araca binerken ve araçtan inerken bazı hareketleri uygularlar. Bu hatalı hareketler;

  •  Araca binildikten sonra daha anahtarı yerine takmadan sürücünün dizinin ya da kolunun direksiyona çarpması,
  •  Aracın kontağını kapattıktan sonra direksiyonla oynanması,
  •  Araca binerken ya da araç stop ettirildikten sonra araçtan inerken sürücünün direksiyona tutunması direksiyon kilitlenmesi sorununa neden olabilir.

Direksiyon Kilitlenmesi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Seyir halinde olan araçta direksiyon kilitlenmesi yaşanması tehlikeli durumlara yol açmaktadır. Böyle durumların olmaması için yokuş aşağı vites boşa alınmalı ve bir alt viteste yola devam edilmelidir. Araca bindikten sonra henüz seyre başlamadan direksiyon kilitlenmesi yaşanıyorsa anahtar yuvasına takılır, Anahtar çevrilirken direksiyon sağa sola oynatılır.

Devir düşüklüğünden kaynaklanan direksiyon kilitlenmelerinde yapılacak en doğru hareket; park lambalarının yakılıp el frenini çekmektir. Böylece trafikte yer alan araçlara işaret verilmiş olur. Direksiyon kilitlenmesi durumlarında soğuk kanlı olmak, sakin davranmak ve panik yapmamak önemlidir. Direksiyon kilitlenmesi yaşayanların vakit kaybetmeden araçlarını servise götürmeleri gerekir. Zira, bu sorunun neden kaynaklandığının öğrenilmelidir. Sorunun kaynağı saptandıktan sonra araca gereken bakım, arızaya neden olan parçanın tamiri ya da arızalı parça değişimi yapılmalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap