1. Ana Sayfa
 2. Teknik Bilgi
 3. Dizel Motor Nasıl Çalışır?

Dizel Motor Nasıl Çalışır?

Dizel Motor Nasıl Çalışır?

Benzinden yaklaşık olarak 16 yıl sonrasında 1892 yılında Alman bir mühendis olan Rudolf Diesel tarafından bulunmuştur. Benzinli bir motorla dizel bir motorun çalışma mantığı aynı olmasına karşın en belirgin fark pisyon içinde sıkıştırılmış yakıt+ hava karıımı değil yalnıza hava olmasından kaynaklanıyor.

Motor içerisinde sıkıştırılan hava belli düzeyde bir basınç ve de sıcaklığa ulaştığı zaman yüksek basınça birlikte enjektörden yakıt püskürtmeye başlar ve sıkışan sıcak havanın içerisinde yakıt patlaması ile piston aşağıya doğru itilmeye başlar. Benzin motoruyla en temel farkı bu oluştur ancak bu durumunda avantaj ve dezvantajları vardır.

Dizel motorlardaki en büyük avantaj yanmanın da hava içindeki enjekte edilmiş olan yakıt ile sağlanmasıyla birlikte daha kusursuz bir gerçekleşme olacak ve buna bağlı olarak da verim sağlanacaktır. Benzinli motorlara baktığımız da ise % 20 oranında motor verimlerinden bahsedilebilir. Dizel motorlarda bu verim % 40’ a kadar yükselmektedir. Bu şekilde dizel motorla benzin motora göre daha fazla yol alınabilir.

Yanma kuvvetli bir şekilde sağlanmış olacaktır. bu da tork daha fazladır ve ara hızlanmaları daha iyi gerçekleşir. Ancak fazla devir yapamadıkları için çok daha hızlı kesilirler.

Fazla devir yapamayacaklarının nedeni ise dizel motorların benzinli motorlara göre daha kuvvetli bir motor bloğuna sahip olmalarıdır. Dizel motorlarda pistonlar 4000 devirden daha hızlı çevirmeleri mümkün olmaz. Benzinli motorlarda ise bu düzen 6000’ e kadar çıkacaktır.

0.0110
0.0Ortalama Puan
Değerlendirme

  Yorum Yap

  Yorum Yap

  Yorumlar (1)

  1. 1 sene önce

   teoride zamanları anlatırken 5dk gibi gelebilir ama işin uygulamasında çok farklı ateşleme avansı gibi kavramlarda vardır .
   ateşleme avansını ve motorun x devirde kaç defa yanma gerçekleştiğini ve motorda bulunan pistok sayısına göre motor içinde kaç defa patlama meydana gelmektedir bu gibi kavramlarıda anlatırmısınız.