1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Dizel Otomobillerin Geleceği Nasıl Olacak?
Trendlerdeki Yazı

Dizel Otomobillerin Geleceği Nasıl Olacak?

Dizel Otomobillerin Geleceği Nasıl Olacak?

Dizel araçlar az yakması nedeniyle özellikle ülkemizde çok fazla tercih edilmeye başlanmıştı. Son dönemde çıkan haberlere göre dizel araçlar bütün Dünya da yasaklanacak. Ayrıca ülkemiz haber kanallarında da sık sık dizel araçların geleceği hakkında haberler yapılıyor. Bu yazımızda Dizel Otomobillerin Geleceği Nasıl Olacak? Sizlere bundan bahsedeceğiz.

Dizel araçların kısa vadede toplanması ya da üretimlerinin tamamen durdurulması çok mümkün değil. Ancak araç üreticilerinin artık farklı teknolojilere yönelmesi nedeniyle dizel eskisi kadar moda değil. Hükümetlerin dizel araçlara yaptırım uygulamaya başlaması şüphesiz en çok araç üreticilerini etkiledi. Doğal olarak da üreticiler bu maddi yükten kurtulmak ve daha kanunsal araçlar üretebilmek için yeni teknolojilere yöneldiler. Yani otomobil üreticileri artık dizel araç üretmek istemiyor.

Dizel Motorlar Çevreye Zarar Veriyor

Dizel motorlu araçların çevreye verdiği zararın tahmin edildiğinden ve hesaplandığından çok daha fazla olduğu ortaya çıkıldı. Dünyaca ünlü Alman araç üreticisi Wolskwagen’in yaptığı laboratuar hilesi ile bütün Dünya bunu öğrenmiş oldu.

Araç üreticileri artık neredeyse dizel araç üretmiyor. Farklı teknolojiler kullanılarak çevreye zararı minimuma indirecek araç üretimleri alanında çalışıyorlar. Özellikle elektrikli araçların giderek artması da dizel araçlar için ciddi bir sorun olacaktır. Daha uygun olması ve çevreye hiç zarar vermemesi nedeniyle bu tarz araçlar üretiliyor.

Avrupa ülkeleri 2025 yılından sonra dizel araçları yasaklayacak. Ülkemiz içinde resmi bir açıklama olmasa da 2030 yılında ülkemizde de dizel araçların yasaklanması üzerine konuşuluyor.

Yorum Yap

Yorum Yap