1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Lastikleri
  3. Doğru Lastik Nasıl Seçilir?

Doğru Lastik Nasıl Seçilir?

Doğru Lastik Nasıl Seçilir?

Aracınızın modeli ne olursa olsun en çok dikkat etmeniz gereken şey aracınızın lastikleri olmak zorundadır. Çünkü aracını alacağınız lastik bir anlamda sizin güvenliğiniz için önemlidir. Bu makalemizde ise sizlere doğru lastik nasıl seçilir bu konu hakkında teknik bilgiler vermek istedik. Çünkü piyasa da birçok marka ve bu markalarında yan sanayi ürünleri var. her bir lastiğin ve lastik markasının özellikleri ve kullanım şekilleri bir diğerinden farklı olabilir. Bu yaşadığınız bölgeye göre de değişiklik gösterir. Bunun içinde önce desen, diş kalınlığı, oluklar, ebat ve büyüklük gibi etkenler lastikte doğru parçayı bulmanıza yardımcı olacaktır.

Şimdi Lastik Seçimi Nasıl Yapılır? Anlatalım.

Araçların markalarına ve kilosuna göre lastik ebatları değişiklik gösterir. Araç üreticileri lastikleri üretirken bu ayrıntıya göre üretim gerçekleştirirler. Dolayısıyla son yıllarda teknolojinin de gelişmesi sayesinde lastiklerde kullanılan maddelerin de yapıları değişiklik gösteriyor.

MARKA, FİYAT VE KALİTE

Lastik firmalarına bakarsanız hepsi uzun ömürlü ve dayanıklı oldukların iddia ederler ve farklı fiyatlar sunarlar. Aslına bakarsanız kaliteyi belirleyici olan faktörlerden birisi de fiyatıdır. Bir lastik 500 iken diğeri 300’e satılabilir. Eğer ki bir lastik size cazip fiyatlarla satılıyorsa o zaman bunu iyice araştırmanız gerekiyor.

KULLANIM AMACI

Bu yazlık lastik olur kışlık lastik olur nasıl bir amaç için kullanıyorsak o yönde almamız gerekiyor. Aracımızda ağır yükler taşımamız gerekiyor ise firmaların ağırlıklara göre ayırdığı gruplara bakmalıyız. Her lastiğin ağırlık kapasitesi vardır unutmayalım.

LASTİK BOYUTLARI

Her marka aracın üstünde gelen ölçüler, araç için en uygun olanıdır. Yol tutuş, yakıt, taşıyabileceği ağırlıklar gibi ayrılan özelliklerde takılmakta. Aracımızın üstünde 205/55/R16 gibi bir lastik varsa, buna 215/70/R16 lastik takmamalıyız.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Doğru lastik nasıl seçilir sorusunu lastik alırken iyi düşünmek gerekiyor yoksa lastik aldıktan sonra çok pişman edebiliyor alacağınız lastiği iyi incelemelisiniz lastik seçimi yaparken İnternette biraz araştırmanız daha iyi karar vermenizi sağlar