1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. DSG Şanzıman Nedir? Çalışma Prensibi Nasıldır?
Trendlerdeki Yazı

DSG Şanzıman Nedir? Çalışma Prensibi Nasıldır?

DSG Şanzıman Nedir? Çalışma Prensibi Nasıldır?

DSG ŞANZIMAN NEDİR?

Çift kavramalı ya da diğer adıyla DSG (Direct Shift Gearbox) olarak bilinen şanzıman, vitesleri diğer şanzımanlara göre daha hızlı ve hissettirmeden değiştiren otomatik vitese verilen addır. DSG şanzıman, diğer şanzımanlara göre daha fazla güç ve daha iyi vites kontrolleri sağlamaktadır. İlk olarak Volkswagen’in (DSG) ve Audi’nin (S-Tronic) kullandığı bu sistemi Nissan, Mitsubishi, BMW ve Porsche gibi otomobil markaları kullanmıştır.

DSG’den önce ne vardı diye sorarsanız eğer; Formula 1 araçları için tasarlanmış olan sıralı manuel şanzıman (SMT) kullanılıyordu. Bu sistem debriyaj pedalına basmadan vites yükseltmenizi ve düşürmenizi sağlıyordu. Sensörler ve bilgisayar, vites kutusunu yönetirken, sistem hidrolik kumanda grubunu kullanarak debriyajı otomatik olarak kontrol eder ve elektronik gaz kelebeği vites değişikliğine uygun motor devrini seçer. DSG, sıralı manuel şanzımanın geliştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. SMT motor gücünün tümünün tekerleklere aktarmayı sağlayan bir sistemdir. Bunu sağlayan araç rijit bir baskı balatadır.

DSG veya diğer otomatik şanzımanlarda gücün tekerleklere aktarılması için kullanılan tork konvertörü bir miktar güç kaybına yol açar.
Çift kavramalı şanzıman SMT ve manuel şanzımanların sorunlarını çözmek ve gecikmeleri önlemek amacıyla üretildi denilebilir. Çift kavramalı şanzıman aralarında baskı balata bulunan bir çift şanzımandan oluşmaktadır. Birinci şanzıman tek sayılı vitesleri (1-3-5…), ikinci şanzıman ise çift sayılı vitesleri (2-4-6…) sağlamaktadır.

DSG ŞANZIMAN NASIL KULLANILMALIDIR?

DSG teknolojik bir şanzıman türü olduğu için çabuk ısınır. Çok ısınan bir şanzımanın doğuracağı sonuçlar da bir o kadar cebinizi yakar. Yapmanız ve yapmamanız gereken hususları bilmeniz hem maddi hem de manevi yönden iyi olacaktır. Gelin, bu hususlara birlikte göz atalım.
Sosyal medyada olsun, arama motorlarında olsun nerede “DSG nasıl kullanılmalıdır?” diye arattırsanız aratın, karşınıza binlerce sonuç çıkacaktır. Bu sonuçların çoğu aynıdır, çoğu işinize yarayacak şekilde hazırlanmış bilgilerdir.

İlk önce, işinizden veya başka bir yerden evinize geldiniz. Varsayalım park ettiğiniz yerde de arabanızı arkaya veya ileriye doğru iten bir eğim var. Kesinlikle ilk önce arabanızın vitesini P(Park) konumuna alıp el frenini çekmeyin. İlk yapacağınız şey arabanızın vitesini N(Nötr) konumuna alıp el frenini çektikten sonra P(Park) konumuna almanız olsun. Eğer ilk önce arabanızın vitesini P(Park) konumuna alıp el frenini çekerseniz, arabanın bütün yükünün el freninde değil şanzımana yüklenmesini sağlarsınız. Bu da arabanızın şanzımanı için kötü olacaktır.

Bir diğer husus ise; trafik, uzun dur kalk yapılan yerler ve trafik ışıkları olacak. Fren yapıp durduğunuzda arabanız R(Rear) veya D(Drive) konumunda olduğu halde siz frene ısrarla basıp arabanın ileri veya geri gitmesini engellerseniz bu da arabanızın şanzımanına zarar verecektir.
Yeni model arabaların çoğunda bulunan “Auto Hold”, yani yokuş kalkış desteği; şanzıman farkı gözetmeksizin eğimli yolları rahatça, hem kendinizi hem de arabanızı yormadan çıkabilmenize yardımcı olan bir sistem. Bu sistem arabanızda yoksa otomatik şanzımanlı aracınızın vitesi eğer D(Drive) konumunda ise hafif bir devirle ileriye gittiğini göreceksiniz, aynı şey R(Rear) konumunda da geçerlidir.

DSG hassas bir şanzıman türü olduğu için sürekli yüksek devirde düşük viteste kullanmak şanzımana zarar verecektir. Sollamalar veya buna benzer ani ivmelenme ihtiyaçları dışında aracı yüksek devirde kullanmamaya özen göstermeniz gerekir.

Son olarak, aracınızın bakımlarını yaptırırken aracınızın şanzıman periyodik bakımlarını ve yazılım güncellemelerini aksatmamanızı söyleyebiliriz. Yukarıdaki tavsiyelerden hiçbirini yapmasanız bile, bakımlar ve güncellemeler aracınızın şanzımanı ve aracınız için bir o kadar iyi olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap