1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Egzoz Gazı Sıcaklık Sensörünün Görevi Nedir?

Egzoz Gazı Sıcaklık Sensörünün Görevi Nedir?

Egzoz Gazı Sıcaklık Sensörünün Görevi Nedir?

Egzoz gazı sıcaklık sensörü benzinli ve dizel araçlarda, yakıt sarfiyatını düşürmek, egzoz emisyonlarını azaltmak göreviyle (katalitik konvertör ve dizel partikül filtresinin çalışmasını düzenlemek ve düzene sokmak), egzoz gazı sıcaklığının aşırı artmasını önlemek ve turbo şarj-katalitik konvertör-dizel partikül filtresi gibi parçaların zarar görmesini önlemek amacıyla kullanılır.

Egzoz gazı sıcaklık sensörü egzoz sisteminde birden çok amaç için, ve genelde birden çok sayıda bulunabilmektedir. Örneğin, SCR (Selective Catalytic Reduction-Seçici Katalitik İndirgeme- Azotoksit İndirgeme ) Sisteminde, turbo şarj girişinde, Katalitik konvertörde ve dizel partikül filtresi elemanlarında, egzoz sıcaklık sensörleri kullanılmaktadır. Bu sensörlerin tam olarak kullanım yerleri ve sensör sayıları modele göre değişiklik gösterir.

Egzoz Gazı Sıcaklık Sensörünün Çalışma Prensibi

Egzoz gazı sıcaklık sensörü (PTC: Positive temperature coefficient- pozitif sıcaklık katsayılı) yapıdadır.  Sensörün maruz kaldığı sıcaklık arttıkça, direnci de artacaktır. Sensörde sıcaklık değişimine bağlı olarak gerçekleşen bu direnç değişimi, sensörü kontrol eden elektronik devre aracılığıyla voltaj sinyaline dönüştürülerek, motor kontrol ünitesine (ECU) iletir. Egzoz sıcaklık sensörleri, -40 santigrat dereceden +1000 santigrat dereceye kadar aralıktaki sıcaklık değerini ölçebilir.

Egzoz sıcaklık sensörü, tüp şeklinde egzoz hattının içine girmiş ve sıkıca vidalanmıştır. Sensör paslanmaz çelikle kaplanarak korumaya alınmıştır. Sensörün arka kısmında elektrik bağlantı soketi bulunurken, uç kısmındaki tüp yapının içinde, sıcaklığı algılayarak direnci değişen termistör bulunur.

Bir önceki yazımız olan Az Benzin Yakmanın Altın Kuralları başlıklı makalemizde Az benzin, Az benzin yakmanın kuralları ve Benzinden tasarruf hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap