1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Egzozdan Neden Siyah Duman Atar?
Trendlerdeki Yazı

Egzozdan Neden Siyah Duman Atar?

Egzozdan Neden Siyah Duman Atar?
1

Otomobillerin motoru çok komplike çalışan makinelerdir. Yüz yılı aşkındır temel mantığı aynıdır geliştirilerek bu günlere kadar aynı sistem ile devam ettirilmiş harika makinelerdir. İçten yanmalı motorlar sağlık durumunu belirli sesler hisler ve tepkimeler ile belli eder. Egzoztan duman atması bu tepkimelerin en iyi örneğidir.

Egzoztan belirli renklerde duman atma bazı durumlarda sorun teşkil etmez. Bunu örneklendirirsek araçlar sabahları soğuk ve nemli havalarda ilk çalıştırmada beyaz duman atabilir. Egzoz sistemine ve motorun içinde yoğuşan nem kalıntıları atılır, aşırı olmadığı sürece sorun teşkil etmez. Eğer devamlı beyaz duman atma durumu varsa motor yanma odalarına su karıştığına işaret eder.

Egzozdan siyah duman çıkıyorsa yakıt sarfiyatı fazladır. Bunun sebepleri: Hava filtresi tıkalı ise Rölanti ayarı bozuk ise Jikle çekili unutulmuşsa veya takılı. Kalıyorsa yakıt sarfiyatı artar. Yakıt içerisinde toz, su, pislik gibi şeyler varsa motor düzensiz tekleyerek çalışır. Hava filtresi tıkalı ise basınçlı hava ile temizlenir.

Soğutma sıvısı bir şekilde yanma odasına sızması durumunda motor beyaz duman atar. Silindir blok çatlaması conta yanması ve yırtıklar beyaz duman atmasına sebeptir. Aynı şekilde segmanlardaki aşınmadan dolayı yanma odasına motor yağı sızabilir ve bu durumda motor mavimsi bir duman atar, mavimsi duman motorun ömrümü tamamladığına yada tamamlamak üzere olduğuna işarettir derhal müdahale edilmesi gerekmektedir.

Motorun siyah duman atmasının bir çok sebebi vardır. Siyah duman sebeplerini Dizel ve Benzinli motorlar olarak 2 başlık altında inceleyebiliriz. Benzinli motorlarda yakıt ekonomisi sağlamak adına yakıt/hava karışımı en fakir oranda yapılmaya özen gösterilir. Bunu bir çok sensör ölçüm yaparak sürekli anlık olarak otomatik ayar yapılarak sağlar. Örneklendirmek gerekirse debimetre sensörü motora giren havanın içindeki oksijen oranını ölçer, ve oksijen oranına göre yakıt hava karışımını belirler. Lambda sensörü motordan çıkan egzoz gazının içindeki yanmamış çiğ olarak adlandırılan benzini ölçer, eğer egzoz gazının içinde yanmamış yakıt varsa yakıt oranı otomatik olarak kısılır. Bu sensörlerin doğru çalışmaması durumunda motor zengin karışım yapar ve yanma odasında yakıtım tümü yakılamadan atılır, bu kurum üretimine sebep olur (mumun çıkardığı is ile aynı mantık) kurum siyah duman olarak egzoztan çıkar. Kalitesi düşük kükürt oranı yüksek yakıtlarda bu problem görülebilir. Dizel motorlarda ise günümüzde dizel motorların hemen hemen hepsi turbo beslemelidir. İlk çalıştırmalarda soğuk motorda turbo verimli çalışamaz ve gönderilen yakıtın tamamen yakılamamasına yol açar bu yüzden siyah duman atabilir, normal diyebiliriz. Güncel motorlarda euro 5-6 normlarında bu gazlar en aza indirgenmeye çalışılmaktadır. Eğer dizel motorları modifiye ederseniz belli bir artıştan sonra siyah duman atacaktır. Aşırı besleme sayesinde yakıtın hepsi yakılamaz ve siyah duman atar, bu normaldir.

Yorum Yap

Yorum Yap