1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Ehliyet Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Ehliyet Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Ehliyet Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bu makalemizde ehliyet almaya karar verdiğiniz zaman ne yapmanız gerektiği ve hangi şartları taşımanız gerektiği konusunda detaylı bilgiler vermek istedik. Öncelikli olarak bahsedeceğimiz şey mevzuatlara göre toplamda 17 ehliyet türünün olduğu. Yani her araç için istenilen ehliyet türü de farklı olacağından dolayı sürücüler bu belgelerin neler olabileceğini bilememe noktasında da haklıdır. Öncelikli olarak hangi türde bir araç kullanmayı tercih ettiğinizi ya da ileride farklı bir araç kullanacaksanız nasıl bir ehliyet almanız gerektiği konusundaki kararınızı vermek olacaktır.

EHLİYET ALMAK İÇİN HANGİ ŞARTLAR ARANMAKTADIR?

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 76. Maddesinde bu durum açıkça belirtilmiştir. 2018 yılında da ehliyet almak isteyen sürücülerin aşağıdaki şartları taşıyor olması gerekir.

Ehliyet almanın şartları Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 76. Maddesinde belirtilmiştir. 2018 yılında ehliyet almak isteyen bir sürücü adayından aşağıda ki şartlar aranacaktır.

Ehliyet almanın 6 şartı vardır bu şartlar ise şu şekildedir.

  1. Ehliyet Almanın Yaş Şartı nedir?
  2. Ehliyet Almanın Deneyim Şartı nedir?
  3. Ehliyet Almanın Öğrenim Şartı nedir?
  4. Ehliyet Almanın Sağlık Şartı nedir?
  5. Sürücü olmak için Sınav Şartı nedir?
  6. Sürücü olmanın Adli Sicil Kaydı Şartı nedir?

Her sürücü belgesinde yaş şartı farklıdır. Örneğin B sürücü ehliyeti alacaksanız 18 yaşını doldurmanız gerekir.

Ehliyet alırken mutlaka deneyiminiz olması esas alınır. Bunun içinde insanlar özellikle ehliyet kurslarına giderek burada teorik ve pratik bilgiler alırlar. Bu bilgiler doğrultusunda sınavı geçenler ehliyet almaya hak kazanacaklardır.

Yorum Yap

Yorum Yap