1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Ehliyet Sınavına Giderken Almamız Gerekenler

Ehliyet Sınavına Giderken Almamız Gerekenler

Ehliyet Sınavına Giderken Almamız Gerekenler

Sürücü adayları, her gün milyonlarca kişinin yer aldığı trafik içerisine dahil olabilmek için ehliyet sınavı adı altında oldukça sor bir süreçten geçmeleri gerekiyor. Sürücü kurslarında teorik olarak birçok alanda ders alan öğrenciler, uygulamalı direksiyon dersleri ile trafiğe çıkmak için kendini geliştirerek deneyim kazanmaktadır. Ehliyet almak için yapılan sınavlar, 2 farklı ayaktan yapılmaktadır. Yazılı sınav ve direksiyon sınavı olarak yapılan ehliyet sınavları üniversite sınavlarından herhangi bir farka sahip değillerdir. Bu yazımız içerisinde ehliyet sınavına giderken almamız gerekenler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Yazılı Sınava Giderken Almamız Gerekenler

Ehliyet sınav sisteminde yapılan değişiklikler nedeni ile yazılı sistemde şu an 2 farklı yöntem uygulanmaktadır. Test şeklinde yapılan sınav ile beraber şu anda bazı şehirlerde uygulana e-sınav, ilk adımı tamamlamak için kullanılıyor. Klasik olarak uygulanan test sınava gitmeden önce almamız gerekenlerden bahsedecek olursak;

  • Sınava girecek olan sürücü adayları için düzenlenmiş olan sınav giriş belgesi
  • Adaylar, sınava girmeden önce kimlik belgesi ya da pasaport bulundurmaları gerekiyor.
  • Sınava giriş belgesi ve pasaport soğuk damgalı olması gerekiyor. Sürücü adayları, kimlik belgesi yerine evlilik cüzdanı, öğrenci kimlik belgesi ya da iş yerleri kimliğini kesinlikle sunamamaktadır.
  • Test sınav olacağından dolayı adaylar, sınava gelmeden önce 2 adet koyu yumuşak kalem ve silgi getirmeleri gerekiyor.

E-Sınav olarak yapılan elektronik sınavlarda ise durum daha değişiktir. Sürücü adayları bilgisayarlar üzerinden kendilerine iletilen soruları yanıtlayacağından ötürü sınava gelirken sadece sınav giriş belgelerini ve kimlik belgelerini almaları yeterli olacaktır.

Direksiyon Sınavına Giderken Almamız Gerekenler

Sürücü adaylarının ehliyet almalarını kesinleştirecek son aşama direksiyon sınavıdır. Bu sınavdan başarılı olan adaylar ehliyetlerine kavuşurken elenen adaylar tekrardan direksiyon sınavına girmek zorundadırlar. Direksiyon sınav yeri ve tarihleri belirli olan adaylar, sınava gitmeden önce yanlarına sadece kimlik belgelerini almaları yeterlidir. Sınava giriş belgesi tarzında bir kağıt verilmediğinden dolayı adayların alması gereken tek belgenin kimlik belgesi olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu bölüme kadar olan süreç içerisinde ehliyet sınavına giderken almamız gerekenler hakkında bilgiler sunmaya çalıştık.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Çok yararlı bir bilgi teşekkürler, eksiksiz olarak gitmek çok önemli.

  2. 10 ay önce

    Bu olaydan 1 kere başım yanıyordu az kalsın ehliyet kursu bilgi vermediği için. Hemen eve gidip gerekli evraklarımı alıp geldim.