1. Ana Sayfa
 2. Otomobil İnceleme
 3. Ehliyet Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ehliyet Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ehliyet Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç kullanmak, trafik içerisine çıkmak isteyen her birey, ilk olarak ehliyet sınavını geçerek ilgili araçların ehliyetlerini almaları gerekiyor. Emniyet müdürlüğüne bağlı trafik şube, son yıllarda git gide artan trafik kazaları sonrasında ehliyet alımında değişiklikler yapılmasını istedi. Milli eğitim bakanlığınca yapılan sınavlar, 2012 yılına kadar oldukça basit sistemde ilerliyordu. Yazılı sınavı geçen birçok kişi, direksiyon sınavını sadece arabayı kaldırmakla geçiyordu. Günümüzde stajyer ehliyet uygulamasının bulunduğunu, ehliyet almaya hak kazanan kişilerin 2 yıl süre ile yıllık 100 puanlık ceza limiti yerine toplam 75 puana sahip oldukları görülüyor. Bu bağlamda resmi bir şekilde araç kullanmak isteyen kişiler için bu yazımız içerisinde ehliyet sınavında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Teorik Ehliyet Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ehliyet Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ehliyet Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ehliyet sınavı, teorik ve uygulamalı olarak 2 aşamadan yürütülmektedir. Teorik kısım, 50 sorudan oluşan kısım olup ilk aşamanın geçilmesi için oldukça önemli bir kısımdır. Sürücü adayları, İlk Yardım, Trafik ve Motor kategorisinde toplamda 50 sorudan en az 35 adetine doğru cevap vermek durumundadır. 2018 yılında geçilen elektronik sınav sayesinde artık sürücü adayları belirtilen okullarda bilgisayardan sorularını çözerek sınav sonrasında hemen puanlarını öğrenebilmekte. Peki, teorik kısım için ehliyet sınavında dikkat edilmesi gerekenler üzerinde duracak olursak;

 • Geçmiş yılların teorik sınav kitapçıkları kesinlikle incelenmelidir. Geçmiş yılın sorularını inceleyerek dahi sınavdan yüksek puan alabilirsiniz. Genelde 2 yıllık sınavların soruları karıştırılarak yeni bir kitapçık oluşturulmaktadır. Bu nedenle derslere katılım gösteremediyseniz dahi geçmiş yıllarda çıkan sorular ile sınavı geçebilirsiniz.
 • Sınav yerinizde en az 30 dk önce bulunmaya çalışın. Sınav başladığı andan itibaren dışarıdan kesinlikle katılımcılar alınmamaktadır. Özellikle e-sınav’da bu konuya ayrı önem verilmektedir.
 • Sürücü adaylarının sınava gelmeden önce kimlik belgelerini alıp almadıklarını muhakkak kontrol etmeleri gerekiyor. Kimlik sınava alım yapmanın tamamen yasak olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Direksiyon Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ehliyet Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sürücü adaylarının neredeyse büyük bir kısmı teorik sınav bölümünü başarıyla geçiyor. Direksiyon sınavı ise sürücülerin trafiğe çıkmak için uygun olup olmadıklarını, araç kullanma yeteneği kazanıp kazanmadıklarını ölçen en etkili yöntem olarak gösteriliyor. Yeni yönetmelik ile gelen direksiyon sınavı, birçok aşamadan oluştuğundan dolayı sürücü adayları genel olarak başarısız olabiliyor. Sürücü kurslarında ortalama olarak 14 ile 16 saat arası sürüş eğitimi alan adaylar, öğrendiği bilgileri sınav içerisinde doğru bir şekilde uygulamaları durumunda sınavdan rahatlıkla başarılı bir şekilde ayrılabilirler. Buraya kadar olan bölümde sadece teorik kısım için ehliyet sınavında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi vermeye çalıştık. Direksiyon sınavı için olan kısma değinecek olursak;

 • Sürücü adayları, araçlarına bindikleri ilk an emniyet kemerlerini takmalı, koltuk ayarlarını yaparak aynaları kendisine göre ayarlamalıdır.
 • Gerekli ayarlardan sonra kalkış yapılabileceğine dair bildirim geldiğinde kalkış yönüne doğru sinyal verilmelidir. Sinyalleri 2 kez unutan adayların sınavları iptal olduğunu hatırlatmak isteriz.
 • Trafik levha ve işaretleri, kırmızı ışık uyarı yerlerinde kesinlikle kurallara uygun hareket edilmelidir.
 • Şehir içi ve sınav yerleri için belirlenen hız limitleri doğrultusunda hareket edilmeli. Hız sınırının üzerine çıkılamayacağı gibi düşük seyirde de gitmemek gerekiyor.
 • Heyecan, sınavda sizi hataya sürükleyecek en kötü şeyler arasında yer alacaktır. Bu nedenle heyecandan uzak durarak kurallara bağlı kalarak ilerlemeye çalışın.
 • Park, sınavın olumlu ya da olumsuz geçtiğini belirleyen en temel etmenlerden birisidir. Bu nedenle park yapmadan önce bu konuda eğitmen tarafından verilen tavsiyelere kesinlikle uymaya çalışın.
 • Direksiyon sınava gelmeden önce son bir kez internet üzerinden araç bagajında bulunması gerekenler, motor kaputu içerisinde sizlere sorulacak bölümler ve direksiyon göstergeleri üzerinde bulunan bölümleri öğrenmeye çalışın.

Pratik, direksiyon sınavı için oldukça önemlidir. Ehliyete yazılan her sürücü adayı, olabildiğince pratik yaparak araçları yakından tanımalı, trafiği yakından deneyimlemelidir. Daha önce hiç araç kullanmamış, ilk sürüş deneyimini sürücü kursu arabası ile yapan kişiler, ehliyet alana kadar farklı bir araç ile sürüş yapılması kesinlikle önerilmiyor. Her aracın debriyaj ayarında biraz farklılık bulunduğundan dolayı değiştireceğiz her araçta ufak sorunlar yaşayabilirsiniz. Sınav arasında da sorun yaşamamak adına alıştığınız araş dışında bir araç ile pratik yapmak sizlere zara getirebilir. Yazımızın tamamında genel olarak ehliyet sınavında dikkat edilmesi gerekenler hakkında sizlere iyi bilgiler verdiğimizi düşünüyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. 10 ay önce

  Aktardığınz bilgiler kesinlikle doğru ama en önemlisi sakin olmak 🙂