1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Ehliyet Sınavında Rampa Çıkışı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ehliyet Sınavında Rampa Çıkışı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ehliyet Sınavında Rampa Çıkışı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni sistem ehliyet sınavı, öğrencilerin birçok açıdan zorlanmasına neden oluyor. Milli eğitim bakanlığı, eğitimlerini başarılı bir şekilde almış, araç kullanım konusunda deneyimi olan kişilere ehliyet vermeye çalışmaktadır. 2012 öncesindeki sınavlarda sürücü adayları oldukça kolay bir şekilde ehliyet alabiliyordu. Direksiyon sınavlarının dahi doğru dürüst yapılmadığı dönemlerde ortaya çıkan onlarca kaza, ehliyet sınavlarında sistem değişikliklerine girilmiştir. Bu yazımız içerisinde birçok sürücü adayının ehliyet sınavında rampa çıkışı ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Ehliyet Sınavında Rampa Çıkışı

Yeni sistem ehliyet sınavları içerisinde adaylar artık düz bir yolda sınav yapmamaktadır. Parkur içerisinde rampadan çıkma, geri geri gelme, geri  geri L gelme, park yapma gibi birçok aşamadan geçerek sınav tamamlanmaktadır. Özellikle rampa çıkışı, birçok adayların sınavda kalmalarına neden olan en büyük parkur olarak gösteriliyor. Bu aşamada adayların dikkat etmesi gerekenler;

  • Rampa çıkışı sırasında aracın gücüne, performansına etki edecek tüm sistemler kapatılır. Özellikle klimanın kalkış  gücüne büyük etki ettiğini bilmelisiniz.
  • Rampa çıkışı yapmadan önce çıkış yönüne doğru kesinlikle sinyal vermeniz gerekiyor. Tüm her şeyi doğru yapsanız dahi sinyal vermemeniz yüzünden sınavdan kalabilirsiniz.
  • Rampa çıkışı yapmak ilk başta zor gelebilir. Direksiyon dersi alırken hocanız tarafından verilen direktifleri aynı şekilde uygulamanız gerekiyor. Bildiğiniz üzere rampa, yokuş gibi yerlerde araçlarınızı yarım debriyaj ile kaldırmanız gerekiyor.
  • Ehliyet sınav araçlarının tamamen dizel olması sizlere büyük katkı sağlayacaktır. Bir ayağınız frende iken diğer ayağınızı yavaş yavaş debriyaj’dan çekiniz.
  • Aracın sesinde meydana gelen değişimi fark etmeniz ile beraber diğer ayağınızı frenden çektiğinizde aracın yavaş yavaş hareket ettiğini gireceksiniz. Yarım debriyaj ile gaza basarak rampa çıkışı bölümünü tamamlayınız.

Ehliyet sınavında rampa çıkışı ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Ehliyet sınavında iken şehir içi hız limitlerine uyan, sinyalleri unutmayan kişilerin başarılı olduğunu göreceksiniz. Rampa çıkışının haricinde sürücü adaylarını zorlayacak tek kısım park yapma parkurudur. Tüm sürücü adayların tek seferde park alanında istenilen şekilde arabayı yerleştirmesi gerekiyor. Tüm aşamaların doğru yapılmasına karşın park yapamayan kişiler yine sınavdan kalmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 9 ay önce

    Elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş, bizleri böyle güzel yazılarla bilgilendirdiğiniz için sizlere minnettarız.