1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Ehliyet Sınavından Kalma Sebepleri
Trendlerdeki Yazı

Ehliyet Sınavından Kalma Sebepleri

Ehliyet Sınavından Kalma Sebepleri

18 yaşına giren her birey, yasal olarak araç kullanabilmek için ehliyet sahibi olması gerekiyor. Mill Eğitim Bakanlığı tarafından 2 aşamalı olarak yapılan ehliyet sınavları, başarılı olarak tamamlanması durumunda sürücü adaylarına stajyer ehliyeti verilmektedir. Normalde ehliyet sahipleri yıllık 100 puana sahip olurken stajyer ehliyetine sahip olan adayların 2 yılda toplam 100 puana sahip oldukları bildirilmekte. Ehliyet sınavlarının kolay olmasından dolayı geçmiş yıllarda araç kontağını çalıştıran her birey ehliyet sahibi olabiliyordu. Trafik kazalarında yer alan artıştan ötürü artık eğitimlerini tam ve doğru şekilde almış sürücü adaylarının ehliyet alımına izin verilmiştir. Bu yazımız içerisinde sürücü adaylarının ehliyetten kalma sebepleri hakkında sizlere bilgiler vermeye çalışacağız.

Ehliyet Sınavından Kalma Nedenleri

Yukarıda da belirttiğimiz üzere ehliyet sınavı 2 aşamadan yapılmaktadır. Yazılı sınav ve direksiyon sınavı olarak 2 aşamadan yapılan sınavın en önemli aşaması direksiyon sınavından oluşmaktadır. Yazılı sınavdan genel olarak birçok kişi geçse de yine de bir miktar kişinin kaldığını görmekteyiz. Yazılı ehliyet sınavından kalınmasının asıl nedeni sürücü kursu tarafından yapılan derslere katılımın sağlanmamasıdır.

Genel olarak sürücü kursu tarafından verilen dersler sınavda sorulan tüm soruların yanıtlarını vermektedir. Bununla birlikte geçmiş yıllarda çıkan sorulara da göz atmak gerekir. 50 adet sorudan en az 35 adedini doğru cevap vermesi gereken adaylar, sınava çalışmaması durumunda sınavdan başarısızlık ile ayrılmaktadır. Burada asıl önemli olan nokta ise direksiyon sınavında yatmaktadır. Asıl önemli sınav, birçok kişinin kaldığı direksiyon sınavından oluşmaktadır.

Direksiyon sınavında kalan kişiler genel olarak yeterli pratik yapmamalarından ya da heyecanlarından dolayı sınavdan kalmaktadır. Ehliyet sınavından kalma sebepleri genel olarak adayların yeni sınav sistemini bilmediğinden kaynaklanıyor. Sürücü adayları trafik kurallarını uygun hareket etmedikleri sürece sınavdan sorgusuz sualsiz kalmaktadır. Sinyal vermeyi unutmamak, aracı istop ettirmemek, ayna kontrolü yapmak, aracı geri geri sürmek, tek hamlede park yapmak sürücülerden beklenen temel davranışlar içerisinde yer almaktadır.

Özellikle 2.kez sinyal vermeyi unutan, aracı 2. kez istop ettiren adaylar sınavdan otomatik olarak kalmaktadır. Bu nedenle sürücü kursu tarafından verilen direksiyon derslerine katılım göstermeniz gerekiyor. Yeni sınav sistemi ile beraber heyecan stresini atmak ehliyet sınavından kalma sebepleri sıkıntısını üzerinden atmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap