1. Ana Sayfa
  2. Elektrikli Otomobiller
  3. Elektrikli Otomobillerin Avantajları Nelerdir?

Elektrikli Otomobillerin Avantajları Nelerdir?

Elektrikli Otomobillerin Avantajları Nelerdir?

Gün geçtikçe önemini arttıran elektrikli arabalar bizlere çok büyük avantajlar sunmaktadır. Ülkemizdeki yakıt fiyatlarını göz önünde bulundurursak elektrikli arabaların cebimize bir hayli katkıda bulunacağı aşikar. Bu araçların çevre dostu olmasını da düşünürsek ilerleyen dönemlerde petrol yakıtı kullanan araçların kullanımı küçümsenmeyecek derecede düşmesi beklenen bir durum haline gelmektedir.

 Elektrikli Araçların Avantajları

 Doğa Dostudur: Elektrikli arabaların bize sunacağı en büyük avantaj gelecek nesillere bırakabileceğimiz yaşanabilir bir dünya olacaktır. Yakıt olarak elektrik kullanması doğaya karbondioksit salınımının önüne geçmektedir

Yakıt Tasarrufu Sağlar: Aynı mesafeyi diğer araçlardan çok daha ucuza gitmenize olanak sağlar. Bu da cebinize yatırım yapmanız anlamına gelmektedir.

Bakım Maliyetleri Düşüktür: Elektrikli araçların bakımı diğer araçların bakımından daha ucuz bir şekilde sağlanabilmektedir. Bu durum araç sahibinin avantajınadır. Elektrikli araçların ucuz olan bakım maliyeti piyasanın artmasıyla beraber daha da düşmektedir.

Piyasası Her Geçen Gün Artmaktadır: Yakıt fiyatının gün geçtikçe artması ve topluma aşılanan çevre bilincinin etkisi ile beraber elektrikli arabalara olan ilgi artış göstermektedir. Bu da ikinci el piyasasını canlandırmaktadır.

Gürültü Yapmaz: Sessiz motor yapısı sayesinde rahat bir sürüş deneyimi yaşatır.

Aküyü Şarj Eden Fren Sistemine Sahiptir: Rejeneratif fren sistemi sayesinde aracınızı kullanırken her frene bastığınızda açığa çıkan enerji aracınızın aküsünü doldurur bu da aracınızı şarj etme ihtiyacını ortadan kaldırır.

Akü Maliyeti Düşüyor: Uzmanlar akü maliyetinin beklenenden daha hızlı bir şeklide düştüğünü belirtiyor. Maliyetin düşmesi, elektrikli araçların benzin ve mazotlu araçlarla fiyat rekabetine girmesini sağlıyor.

 Elektrikli Araçların Geleceği

 Elektrikli araçlara olan ilginin her geçen gün artması araba üreticilerinin ilgisini çekmektedir. Dev otomobil şirketleri elektrikli arabalara olan yatırımını her sene arttırmaktadır. Bu durum ilerleyen yıllarda elektrikli araçların yolların hakimi olmasına zemin oluşturmaktadır. Otomotiv sektörü uzmanı Eliot Metzger, sektörün gelecekten umutlu olduğunu söylüyor bu durum elektrikli otomobil kullanıcılarını sabırsızlandırmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Az Benzin Yakmanın Altın Kuralları başlıklı makalemizde Az benzin, Az benzin yakmanın kuralları ve Benzinden tasarruf hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap