1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Elektronik Denge Sistemi [ESP] Nedir?

Elektronik Denge Sistemi [ESP] Nedir?

Elektronik Denge Sistemi [ESP] Nedir?

120 yılı aşkın süredir üretilen araçlar her geçen gün teknoloji ile daha da gelişseler de birçok eksiğinin bulunduğu kaçınılmaz bir gerçeklik. Yıllar boyunca fren sistemlerinde oluşan eksiklikler ve araçların çok daha manuel bir yapıda kullanıma sahip olması sebebiyle birçok ölümlü ve maddi hasarlı kazalar yaşandı. Özellikle uzun yol mesafelerine şoförün o kadar saat yola odaklanması, vites değiştirme işlemleri, mesafe ayarlama gibi daha birçok etkenden dolayı sürücülerin konsantre seviyesi düşerek kazalara yol açtı. Bu konu ile ilgili çalışma yürüten Bosch firması yaklaşık 25 sene önce elektronik denge sistemi üzerine ar-ge çalışmalarına başladı.

Yapılan çalışmalar sonucunda aracın sensör noktalarının dinamik bir yapıda kontrol edilerek dengeye oturtulması sağlandı. İlk olarak 195 yılında Mercedes firmasının CL serisi araçlarında kullandığı bu sistem ilk testlerinde yüksek oranda başarı sağlamıştır. O günden beri geliştirilen bu sistemler zaman içerisinde oluşabilecek birçok kazayı önledi.

ELEKTRONİK DENGE SİSTEMİ TEKNİK İNCELEMESİ

Araçların iç mekanizma yapısında dinamikler bulunur. Bu dinamiklerin aracın yol üzerinde bulunan çukur ve tümsekler ile karşılaşması, ani fren tutması, dönüş alması, kalkış ve duruş yapması gibi birçok noktada çalışır. Bir nevi arabanın bir kutu gibi gitmesini engeller. Bu dinamikler araç kabin bölümünde detaylar ile birleşince kazalara neden olması sebebiyle bu dinamiklere sensör müdahalesi ile çalışması prensibine ESP denir.

Eğer aracınız ile zorlu ve keskin bir viraja girdiyseniz, yol düz olsa da kaygan ise ESP devreye girerek aracın dengede kalmasını sağlar ve aracın o zorlu kısımdan dengeli bir şekilde çıkmasına imkan tanır. Sürücü duruşu, direksiyonun yön açısı gibi etkenler momentum hesaplaması ile aracın dengesi sağlandıktan sonra ESP sistemi olmayan araçların kaza yapacağı yerlerde siz dengeli bir şekilde kurtulabilirsiniz demektir. Araç alırken hem konfor açısından hem maddi açıdan hem de can güvenliği açısından ESP özellikli araç almakta yarar vardır.

Yorum Yap

Yorum Yap