1. Ana Sayfa
  2. Geleceğin Otomobilleri
  3. Elon Musk, Uzaya Araç Gönderdi !

Elon Musk, Uzaya Araç Gönderdi !

Elon Musk, Uzaya Araç Gönderdi !

Tesla ve Space X’in kurucusu Elon Musk, Tesla marka Roadster aracını ‘Faclon Heavy’ ile uzaya göndereceğini söylemişti. Daha sonra fotoğraflar ile bu iddiasını desteklemişti. Teknoloji girişimcisi Elon Musk, kendi Tesla otomobili Tesla Roadster’ı David Bowie’nin ‘Space Oddity’si eşliğinde Mars’a göndereceğini söylemişti.

Ünlü girişimci daha sonra instagram hesabı üzerinden paylaştığı fotoğraflarla bu iddiasını desteklemişti.

Musk, kırmızı renkli ilk versiyon Tesla Roadster otomobilini roketin kargo bölümünde fotoğraflamıştı.

Uzayda bir milyar yıl kadar kalabileceği düşünülüyor

Space X, geminin Mars yörüngesinde ‘Apollo 11’ ile benzer şeyleri paylaşmadığı sürece Tesla’nın ‘bir milyar yıl’ kadar uzayda kalabileceğini belirtti.

Elon Musk, ilk olarak aracın 2013’te fırlatılacağını söylemişti. Daha sonra bu süre 2018’e uzadı. Ve sonunda o gün geldi.
ABD merkezli uzay aracı ve roket üretici SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk’ın girişimiyle yapılmş olan dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy, içinde Tesla model otomobil ile Florida eyaletindeki Keneddy Uzay Üssü’nden uzaya fırlatıldı.

Kırmızı spor arabanın sürücü koltuğuna astronot giysileri giyen cansız bir manken koyuldu. ‘Space man’ adıyla kısa sürede sosyal medyada en çok konuşulan konu oldu.

Elon Musk, uzaya gönderdiği Tesla otomobilin içine ‘Made on Earth by Humans’ (İnsanlar tarafından Dünya’da yapıldı) notunu koydu.

Space X’in CEO’su olan Musk bu planını geçtiğimiz aylarda gündeme getirmişti. Olayın gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğine dair bir çok tartışma olmuştu. Ve Musk dediğini yaptı. Bugüne kadarki en güçlü roketi içinde Tesla ile birlikte uzaya gönderdi.

Uzaya gönderilen Tesla için Musk her detayı ince ince düşündü. Otomobilin torpido gözüne “The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy” (Bir otostopçunun Galaksi Rehberi) kitabı koyuldu. Otomobilin ekranında “Don’t Panic” (Panik yapma) yazısına yer verildi. Uzaya gönderilen otomobilin radyosunda ise David Bowie’nin ‘space Oddity’ şarkısı çaldı.

Elon Musk, yaptığı açıklamada “Araba dünyadan 400 milyon kilometre uzağa gidecek ve saniyede 11 kilometre yapıyor olacak. Roketten Mars’ın yörüngesine yerleştirilecek olan aracın, bir kaç yüz milyon hatta imlyarca yıl kalacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Üç besleyici roketi ve 27 motoru olan Falvon Heavy adlı roket, 2 milyon kilogram itme gücünde. Roket, 45 yıl önce NASA’nın astronotları uzaya taşıdığı ‘Satürn 5’ roketlerinden sonra fırlatılan en güçlü roket olma ünvanını taşıyor. Tesla’nın uzay aracının 6 ay sonra Mars’a ulaşması bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan Uçan Arabanın İlk Testleri Tamamlandı başlıklı makalemizde havada giden taksiler, uçan araba ve uçan arabalar ne zaman çıkacak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap