1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. En Az Arıza Yapan Otomobil Markaları Hangileridir?
Trendlerdeki Yazı

En Az Arıza Yapan Otomobil Markaları Hangileridir?

En Az Arıza Yapan Otomobil Markaları Hangileridir?

En Az Hata Alman Arabalarında Bulunuyor

            Bu makalede verilecek sıralama, İngiltere’de ”What Car?” adlı araba dergisinin 200.000 adet ikinci el araçta yaptığı araştırma bulgularını içermektedir. En çok arıza yapan arabalar ve modelleri aşağıda listelenmiştir. En az arıza Alman ve Japon markalarında görülmüş. Araştırmaya göre çok arıza veren otomobiller görüntüsü, dış tasarımı çok beğeni alan otomobiller oluşturmuş.

 Alfa Romeo: En fazla arıza çıkaran otomobil olarak görünüyor. Mito modellerinde sıklıkla direksiyon arızası çıkıyor. ABS, yokuş kalkışlarında problem yaşanıyor. Garanti süresi kapsamında baskı balata problemi çıkabiliyor. Giulietta modellerinde el frenindeki plastik parçanın kırılması, vites topuzu kapağının kırılması gibi plastik parçaların kırılması problemi yaşanıyor. Kullanıcılar malzeme kalitesinde problem olduğunu belirtmişler.

 Land Rover: Evoque modellerde, motor ikaz lambasının sürekli yanması, egzoz sıvısı arızası; vites kitlenmesi neticesinde aracın hareket edememesi; Discovery modellerde ekran donmaları yapmaya başlaması, radyonun aniden sesinin yükselmesi problemleri ile karşılaşıldığı belirtilmiş.

 Citroen: C-Elysee modellerde aracın her yıkamasının yapılması ve yağmurlu havalarda stop lambalarının su alması, dört kapının cam çıtaları üzerindeki lastiklerin hamur kıvamına gelmesi; Citroen c4’lerde motorun su eksiltmesi; tavsiye edilen mobil yağının kullanılmasına rağmen motor arıza lambası ve yağ lambasının yanması; C3 feel modellerde aracın geri vitese geçmemesi, geri vitese geçse bile aniden durması; Citroen DS4 modellerde şanzıman baskı balatalarının bozulması; Citroen Cactus modellerde şanzımandan ses gelmesi sorunu yaşanmaktadır.

 Renault: Clio modellerde far korna kolu arızası, araç seyir halindeyken ESP arızası vermesi, aracın hız sabitleme düğmesinde hatanın çıkması; Megane 2 modellerinde iç kapı kolları, tavan ve kapı döşemelerinde sarkma olması; Megane 1.5 dCi vites kutusu arızası problemleri yaşandığı belirtilmiştir.

 Opel: Tüm modellerde dizel araçlarda yaşanan genel bir turbo sorunu vardır. Twinport model kullanılmayan araçlarda ise yağ yakma sorunu bulunmaktadır. Trigger kayışın koparılması problemi 1.6 16 valf, 2.0 16 valf motorlarda bulunmaktadır. LPG takılmış tüm araçlarda elektriksel arızalar, çekiş problemi sorunları kronik problemlerdir. Mokka X klima panelinde sorun, Corsa modellerde motor beyin arızası, Cosmo model direksiyon simidinde soyulmalar, Sedan modellerde eksantrik dişlisi bozulması, Astra modellerde far hatasının olması problemleri görülmüştür.

 Volkwagen: Tüm modellerde iç aksamdan gelen tıkırtı sesleri, alarm sistemi ile ilgili arızalar kullanıcıların en çok şikayet ettikleri sorunlardır. PD motorlarda enjektör ve volan arızaları, DSG şansımanlarda ses sorununun olması, bazı modellerde aracın geri viteste giderken ses çıkartmaması yaşanan problemlerdir. Araçların modelleri ile ilgili sorunlar ise; 2012 Amorak modellerde içeriye motor sesinin çok gelmesi, yakıt tankında çatlak olması; 2004 Beetle modellerde ise, şanzıman hatasının olması, şansıman vuruntusunun olması,

 Hyundai: LPG takılan benzinli Hyundai araçlarında sık sık elektriksel arızalar çıkmaktadır. Stop etme, rölanti arızası oluşmaktadır. Araç çekiş problemi yaşamaktadır. Dizel ve 50.000Km doldurmuş araçlarda filtrenin tıkanma olasılığı yüksektir. Modellerde karşılaştığımız arızalara bakarsak;

 i30 modellerde direksiyon simidi ve vites topuzunda, kapı iç panel kaplamalarında soyulma, stop lambalarının su alması; Tucson modellerde yokuştayken veya yoğun trafikte dur kalk yapıldığında şanzımanın ısındığı uyarısının gelmesi problemleri vardır.

 Subaru: 2009 Tribeca modellerde motor yağı sızıntısı, sürüş sırasında aracın yalpalaması, vites geçişlerinin sert olması; hatalı kapak contası, sürekli değiştirilmeye ihtiyaç duyan fren ve lastikler Impreza modellerde ise şansıman hatası, motor ışığı hatası, pencerelerden kaynaklanan görüş alanı sıkıntısı (pencere üstünde sanki bir film tabakası varmış gibi bir his uyanıyor); Legacy modellerde motor arızası, rüzgar gürültüsünün duyulması, kapak contası sızıntısının olması, Outback modellerde aşırı yağ tüketiminin olması, yağlama sorunun ve motor arızası, fren sorununun yaşanması, düşük kilometre debriyaj arızası problemleri mevcuttur.

Yorum Yap

Yorum Yap