1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. En Çok Ölümle Sonuçlanan Trafik Kazaları Ve Kazaların Karıştığı Araç Markaları
Trendlerdeki Yazı

En Çok Ölümle Sonuçlanan Trafik Kazaları Ve Kazaların Karıştığı Araç Markaları

En Çok Ölümle Sonuçlanan Trafik Kazaları Ve Kazaların Karıştığı Araç Markaları

Dünya sağlık örgütünün verilerine göre, dünyada ölüm sebepleri arasında dokuzuncu sırada yer alan trafik kazaları eğer önlem alınıp kontrollü olunmaz ise yaklaşık on yıl sonra ölüm nedenleri arasında ilk beş arasında yer alacak. Mevcut durumda en çok ölümle sonuçlanan trafik kazaları ve kazaların karıştığı araç markaları hakkında gerekli bilgi yazımızda sunulmuştur.

Ölümle Sonuçlanan Trafik Kazalarının Nedenleri Nedir?

Günümüzde ülkemizde ve dünyada en çok ölüme sebebiyet veren trafik kazalarının sebepleri arasında emniyet kemerinin takılmaması, çocuk ya da bebek oto koltuğunun takılmaması, aşırı hız, kask kullanılmaması, alkollü iken araç kullanılması gibi trafik kurallarının ihlali yer almaktadır. Bunun yanında trafik kazalarında ölümlerin yaklaşık % 50′ si motosiklet sürücüleri, bisiklet sürücüleri ve yayalar tarafından meydana gelmektedir. Dünya sağlık örgütünün raporunda yer alan verilerde trafik kazaları ölüm sebepleri arasında dokuzuncu sırada iken 15-29 yaş gurubu gençlerde birinci sıradadır. Yine aynı raporda ölümle sonuçlanan trafik kazaları en az Avrupa’da en fazla Afrika’da görülmüştür. Sosyo ekonomik olarak, düşük ve orta gelirli ülkelerde daha çok meydana gelen bu tablonun ortadan kalkması için dünya sağlık örgütü sürdürülebilir gelişme hedefleri belirlemiştir. Bu hedefler doğrultusunda öncelikle düşük ve orta gelirli ülkelerin güvenli araçlar ve güvenli yollar yapması, alkollü araç kullanımı ve hız konusunda gerekli tedbirlerin alınması gibi önlemler yer alıyor.

Ölümle Sonuçlanan Trafik Kazalarına Karışan Araç Markaları

Ölümle sonuçlanan trafik kazalarına karışan araçlarda, aracın marka ve modelinden önce sürücünün dikkatli olması daha çok önem arz etmektedir. Fakat bazı araç marka ve modellerinin cv’si bu konuda biraz yetersiz olabilir. Örneğin ülkemizde fazlaca rağbet gören Honda Civic, Ford Focus, Hyundai Accent gibi markaları alırken düşünmek gerekebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap