İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil İnceleme
  3. En Çok Tercih Edilen Sedan Araç Modelleri
Trendlerdeki Yazı

En Çok Tercih Edilen Sedan Araç Modelleri

En Çok Tercih Edilen Sedan Araç Modelleri

Son yıllarda tüketicinin eğilimi düşük vergileri nedeniyle ticari araçlara kaymış olsa da ülkemizde ailelerin tercihini olmayı başarmış yegane karoser tipi sedan araçlardır. Bu tip araçların tercih edilmesinin genel sebebi geniş iç hacimleri, kullanışlı bagaj hacimleri ve daha iyi yol tutuş performansı sergilemeleridir. Ülkemizde genel olarak tercih edilen sedan araçları listeleyecek olursak:

Volkswagen Passat

Ülkemizde D segmenti sedan araç pazarını domine eden modeldir. Ailelerden genç kullanıcılara ve hatta makam aracı ihtiyaçlarında dahi tercih edilmektedir. Alman üreticinin ilk defa 1973 yılında tasarladığı bu model, ülkemizde 90’lı yılların sonunda çıkardığı B6 serisi ile rüştünü ispatlamıştır. B8 nesli ile 8. kuşağını yollarda gördüğümüz Passat’ın ilerleyen yıllarda da D segmentindeki en yüksek satış rakamlarını elinde bulunduracağı tahmin edilmektedir.

Toyota Corolla

Japon üretici Toyota’nın, ilk defa 1969 yılında üretmeye başladığı bu model dünyada ve ülkemizde çok başarılı satış rakamlarına sahiptir. Arıza yapma konusunda çok temiz bir sicile sahip Corolla, bu konudaki şöhretini 1987 yılında çıkan E100 kasa kodlu serisine borçludur. Sabancı ortaklığı ile 1992 yılı sonrasında, AE101 kodu ile ülkemizde üretilen bu model dünyada tüm zamanların en çok satılan sedan araba olmuştur. Hala ikinci el piyasasında modeldaşlarına oranla değerini korumaktadır. AE101 serisinden devraldığı genetiği ile arıza yapmama şöhretiyle bilinen Corollalar ülkemizde üretilmeye ve tüketicinin beğenisini kazanmaya devam etmektedir.

Renault Symbol

Avrupa pazarında Dacia’nın ürün gamında yer alan bu araba ülkemizde Renault amblemi ile satılmaktadır. Kullanıcı dostu yedek parça fiyatları, düşük yakıt tüketimi ve piyasanın altında satış fiyatları ile tercih edilebilirliğini her dönem korumuştur.

Fiat Egea

 Dünya pazarında “Fiat Tipo” ismiyle satılan bu model Linea serisinin başarısızlığı üzerine sıfırdan tasarlanarak üretilmiştir. Sağladığı özelliklere karşın ekonomik fiyatı ile dikkat çekmektedir. Sedan, station wagon ve hatchback karoser tipleri ile satılan Egea, ülkemizdeki otomobil kültürünün bir sonucu olarak, tüketicilerde en çok sedan modeli ile karşılık bulmaktadır. Sorunsuzluğunu ispatlamış 1,3 litre hacme sahip multijet-2 turbo beslemeli dizel motor tipiyle yüksek satış hedeflerini karşılayacağı düşünülmektedir. Ayrıca Fiat markasının yıllardır yerilen otomatik transmisyon eksikliği de bu modelle birlikte giderilmiştir.

Yorum Yap

Yorum Yap