İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Otomobil Haberleri
 3. En Etkili Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?
Trendlerdeki Yazı

En Etkili Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

En Etkili Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Yakıt tüketimi aracın motoruna ve yakıt yapısına göre değişiklik gösterse de araç için en uygun kullanım şeklini ayarlamak mümkündür. Mesela doğru kalkışı belirlemek bunlardan bir tanesidir. Ani kalkışlar fazla yakıt kullanımına sebep olmaktadır. Ayrıca bir aracı çabuk hızlandırmak için pedala fazla yüklenmek fazla yakıt harcanmasına sebep olacaktır.

Yakıt Tüketimi ile Daha Fazla Yol Gitmek Mümkündür

Bir aracın fazla yakıt tüketmesi harcadığı enerjiye bağlıdır. Bu yüzden araca aşırı yük ve ağırlık yüklemekten kaçınmak gerekir. Bunun haricinde yanlış viteste gitmek de aracı yoracağı için gereken deviri ve uygun vitesi ayarlamak gerekir. Gereksiz fren kullanımı ise bir diğer faktördür. Ani fren yapılması; aracın sürekli olarak düşük vitese çekilmesi ve sık sık vites değişikliğine başvurulması demektir. Bu yüzden fren yapılması muhtemel durumlarda önceden tedbirli davranılmalıdır. Gereksiz rölanti ise aracın yakıtını etkileyen bir diğer faktördür.

Aynı zamanda rüzgar, aracın hızını etkilediğinde motora aynı hızda gitmek için daha fazla güç harcatır. Bu yüzden araç hareket halinde iken camlar gereksiz yere açılmamalıdır.

Araç Bakımı Önemlidir

Kış lastikleri yazın mutlaka değiştirilmeli, basınç değeri dengede tutulmalıdır. Düşük basınç ve kış lastiği motorun fazla tork uygulamasına neden olmaktadır. Ayrıca mazot ve yakıt filtresinin temiz olması ve gerektiğinde değiştirilmesi gerekmektedir. Çünkü yakıtın yakılması için havanın daha kolay elde edilmesi önemlidir.

Gereksiz Yakıt Harcamasından Kaçınılmak Önemlidir

Klimanın haddinden fazla kullanılması da yakıtı etkiler. Bu nedenle klimanın gereksiz ve aşırı kullanımından kaçınılmalıdır. Bu durumun sağlık açısından da olumsuz etkileri mevcuttur. Bunun yanı sıra kalitesiz yakıtlar kısa zamanda kâr elde ettirebilir fakat uzun vadede araca zarar vereceği için hem yakıt yönünden hem diğer masraflar yönünden olumsuz etkiler meydana getirecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (7)

 1. Merhabalar, öncelikle değerli bilgiler ve yararlı bilgiler için teşekkür ederim, takibinizdeyim artık. Yeni makale bekliyoruz 🙂

 2. En etkili yakıt tasarrufu gaza basmamaktır 🙂

 3. 2 ay önce

  Farklı bir yazı olmuş emeklerinize teşekkür ediyorum. Ama benim kullandığım araçta ne kadar bu söylemiş olduğunuz tasarrufu yapsam da yine aynı yakıtı yakıyor çözemiyorum gerçekten. Acaba lastik basınç etki ediyor mu tam basınç veriyorum ama yinede çok yakıyor dizel aracım. Birde dediklerinize göre tekrardan uygulama yapayım.

 4. Otomobilinceleme
  2 ay önce

  Sürekli buradayız. 🙂

 5. 2 ay önce

  Yaz sıcaklarında camı açmaktansa klima açmak daha fazla tasarruf sağlayacaktır. Aynı zamanda sabah arabaya ilk bildiğinde içerideki sıcağı atmak için bütün camlar açılıp fanları sonuna kadar açmak iyi olur.

 6. 2 ay önce

  Yaz sıcaklarında camı açmaktansa klima açmak daha fazla tasarruf sağlayacaktır. Aynı zamanda sabah arabaya ilk bildiğinde içerideki sıcağı atmak için bütün camlar açılıp fanları sonuna kadar açmak iyi olur.

 7. 2 ay önce

  Otomobilin lastik basıncı gereğinden az olursa yolla olan sürtünme artar ve otomobile ekstra yük biner. Bunun için lastik basıncını arada bir kontrol edip doğru seviyede tutalım.