1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Enflasyonla Mücadele Ve Otomobil Fiyatları
Trendlerdeki Yazı

Enflasyonla Mücadele Ve Otomobil Fiyatları

Enflasyonla Mücadele Ve Otomobil Fiyatları

Enflasyon ve Otomobil Fiyatları

Enflasyon Nedir?

Enflasyon dolaşımda yer alan para miktarıyla, ürünlerin, malların ve satın alınabilecek seviyede olan hizmetlerin bütünü arasındaki farkın artması ve büyümesi sebebiyle meydana gelen ve ürün fiyatlarının topluca ve aniden yükselişini ifade eder. Daha açık bir ifadeyle enflasyon, paranın değerinin azalması durumunda ortaya çıkan ve kendini gösteren ekonomik ve parasal sürece verilen isimdir.

Enflasyon ve Araç Fiyatları

Dolar kurundaki artış ve Amerika Birleşik Devletleri mamullerinin boykot edilmesinin gündeme geldiği bu günlerde otomobil fiyatları da artış göstermeye başladı. Hatta dolardaki bu hareketlilik otomobil firmalarının her geçen gün fiyat artırmasına sebep olmaktadır.

Volkswagen ve Enflasyonla Mücadele

Dolar ve Euro kurlarındaki büyük artışlar nedeniyle otomobil firmaları hemen hemen her gün ücret listesini yenilemeye başladı. Durum böyle olunca da sıfır otomotiv sahibi olmak isteyenler, araçlardaki fiyatlar güncellenmektedir ibaresini sürekli gördüklerinden dolayı enflasyon ve araç fiyatları, nedeniyle araba almaktan uzak durmaktadırlar. Mesela; Volkswagen otomotiv firması tarafından bugün itibariyle yapılan artışla birlikte yeni Polo 2018’in satın alma fiyatı 96 bin Türk lirasından 103 bin 700 Türk lirasına, Volkwagen Golf’un fiyatı 130 bin 600 Türk lirasından 140 bin 900 Türk lirasına, Volkwagen Passat’ın fiyatı ise 163 bin 400 Türk lirasından 176 bin 300 Türk lirasına yükseltilmiştir.

Renault ve Enflasyonla Mücadele

Türkiye’de az yakıt tüketme özelliği ile tanınan, en çok seçilen otomobil markalarından Renault için de enflasyon artışları çokta farklı değildir. Renault’un yaptığı en yeni fiyatlarla birlikte araçların hurda teşviksiz fiyatları Renault 2018 Clio’nun sıfır araba fiyatı 76 bin 900 Türk lirasından 90 bin 150 Türk lirasına, Renault 2018 Symbol’ün fiyatı 78 bin 900 Türk lirasından 93 bin 750 Türk lirasına, Renault Megane 2018 Sedan ise 92 bin 800 Türk lirasından 110 bin 900 Türk lirasına kadar yükseltilmiştir.

 Diğer Firmalar ve Enflasyon

Türkiye’de Honda otomotiv firmasının en fazla satan modellerinden olan Honda Cıvıc Sedan’ın sıfır kilometre başlangıç fiyatı son enflasyon zamlarıyla beraber 115 bin Türk lirasına yükselirken, Honda Civic hatchback modelinin fiyatı ise 137 bin 400 Türk lirasından alıcılarını beklemeye başlamıştır. 2018 Yeni Dacia Duster sıfır kilometre başlangıç fiyatı da 87 bin TL’den 98 bin 850 Türk lirasına ulaşmış durumdadır. Türkiye’de yine en fazla tercih edilen ve enflasyon artışı yapması beklenen firmalardan biri olan Opel’in de resmi internet sitesinde ise halen fiyat listeleri güncellenmektedir ifadesi gözümüze çarpmaktadır.

Döviz kuru ve enflasyon ve araç fiyatlarındaki artış nedeniyle görüldüğü üzere neredeyse her geçen gün otomotiv ücretlerinde kendisini bariz bir şekilde göstermektedir. Son zamanlarda ise son günlerin tersine enflasyon ve döviz kurunda azalma bariz bir biçimde görülmeye başlandı. Enflasyon ve döviz kurlarındaki bu düşüşün otomobil fiyatlarına ne kadar yansıyıp yansımayacağını ilerleyen günlerde bakıp görmek en büyük temennimizdir.

Ülkemizde otomobil fiyatları iç ve dış piyasalar, enflasyon, petrol fiyatları, yatırım ve sektörel üretim gibi nedenlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Servis, üretim maliyeti, pazarlama, lojistik gibi değerli gider ücretleri ile belirlenen otomobil fiyatlarını oluşturan temel faktörlerden başlıcalarıdır. Sonuç olarak tüketicilere ulaşan fiyat kupürlerinde ise özellikle ülkemizdeki otomobil fiyatları üzerine eklenen vergi yükü miktarları en belirleyici etmenlerden birisidir. Türkiye’de yüksek döviz ve enflasyon yükselişinden dolayı artan araç fiyatları, günümüzde enflasyonun düşmesi ile azalma yönünde bir grafik çizmektedir. Bugün itibariyle otomobil sektöründe enflasyonla mücadelesi konusunda indirime giden bir firma yoktur.

Yorum Yap

Yorum Yap