İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Engelli Raporu İle Araba Nasıl Alınır?
Trendlerdeki Yazı

Engelli Raporu İle Araba Nasıl Alınır?

Engelli Raporu İle Araba Nasıl Alınır?
1

Engelli raporunun vergi indirimi noktasında bir avantaj olduğunu söyleyebiliriz. bu nedenle de eğer ki bir engelli raporuna sahipseniz bu durumda gerekli olan şartları yerine getirmeniz durumunda ÖTV’den muaf bir şekilde araç satın alabilirsiniz. Ancak bu her engellinin ya da engelli raporu olan kişinin de araç alacağı anlamına gelmez. Bunun için belirlenmiş olan şartları taşıyor olmanız gerekir. Bu yazımızda engelli raporu ile araba nasıl alınır ve bunun hakkındaki sorularınıza yanıt vermeye çalıştık.

Soru: Engelli raporu ile Ötv muafiyetinden kimler faydalanabilir?

Yanıt: Engelli olan kişinin alt ekstremitesi yani kol ve bacaklarından herhangi birisi ya da ikisinin birden işlevini yitirmiş olması.

Bazı kişilerin boylarında kısalık olabilir. Bu durumda pedallara yetişemeyeceğinden dolayı özel donanıma ihtiyaç duyabilir. Bu da engelli araç alımı için yeterli olacaktır.

Engel raporunuzun mutlak suretle % 90 ve üzerinde olması gerekiyor.

Soru: ÖTV indiriminden faydalanmak için rapor yüzdesi kaç olmalıdır?

Yanıt: Araç alımında engel oranı şartları farklı olarak düzenlenir. Bazı grupta herhangi bir yüzdelik sınır yoktur. Yani aracı hareket ettiren uzuvlarda bir engel söz konusu ise bu durumda yüzdelik oran şartı olmaz. Eğer ki raporda özel tertibat araç kullanabilir deniyorsa o zaman H sınıfı ehliyet olması gerekir.

Engelli yakını bir araç alacaksa o zaman yukarıda belirtmiş olduğumuz % 90’lık rapor şartı istenecektir. Bu oranın altında rapor ÖTV’siz araç alımı için yeterli değildir.

Soru: Engelli aracı kimler kullanabilir?

Yanıt: % 90 ve üzeri raporu olan kişi adına yurt içinden alınan aracı herkes kullanabilir. Bu konuda “3. derece yakınlar” vb. tüm kısıtlamalar kaldırıldı. Yurt dışından alınan araçlar için ise 3. derece yakın sınırlaması devam etmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Engelli raporu ile alınmış aracı kimler sürebilir? Örneğin Engeli Kuzenimin aracını sürüp yakalansam ceza alır mıyım?

  2. Otomobilinceleme
    2 ay önce

    Otomobili satın alırken, kimler kullanabilir listesi düzenlenir. Eğer orada isminizi yazdırdıysanız kullanabilirsiniz.