1. Ana Sayfa
  2. Otomobil İnceleme
  3. Ford Mondeo Titanium 2.0 AMT İncelemesi
Trendlerdeki Yazı

Ford Mondeo Titanium 2.0 AMT İncelemesi

Ford Mondeo Titanium 2.0 AMT İncelemesi

AMİRAL GEMİSİ LAKABINI EN ÇOK HAK EDEN ARABA

Ford Mondeo çoğunlukla makam arabası olarak bilinir sizlerinde bildiği üzere. Kaldı ki öyledir de günümüzde bir çok makam arabası en dolu paket Ford Mondeo’lardan seçilmiştir. Ford Mondeo gerek dış görünümüyle gerek iç tasarımı gerekse performansıyla makam aracı olmayı gerçekten hak eden bir model. Neyse biz gelelim 2015’te piyasaya sürülen Yeni Ford Mondeo’ya. Yeni kasada oldukça dikkat çekici ve bir o kadarda yararlı özellikler bulunuyor. Bunlarda az sonra bahsedeğim fakat ben girişi en dikkat çeken şey olan dış görünümüyle yapmak istiyorum. Bu araçla ilgili gururlanmamız gereken bir nokta var arkadaşlar.

Yeni Ford Mondeo’nun tasarımcısı bir Türk. Bu gerçekten gurur verici bir şey böylesine kaliteli bir markanın kaliteli bir modelini bir Türk’ün tasarlaması. Yeni kasa sizde dikkat ederseniz biraz Mustang’i andırıyor. Çok çekici ve estetik bir kasaya sahip. Yeni Ford Mondeo piyasaya Trend, Titanium ve Selective olmak üzere 3 farklı çeşitte sunuldu. Ve bunlarla birlikte 8 farklı jant opsiyonu sunuyor bizlere.

Avrupa’da dizel olarak 1.6 ve 2.0, benzinli olarak ise 1.5 ve 2.0 motor büyüklüğüne sahip olarak piyasaya sürülen araçta 3 motorun hepside Start-Stop sistemine sahip şekilde geliyor. Bu da demektir ki şehir içinde motor büyüklüğü farketmeksizin daha az yakıt tüketeceksiniz. Önceki kasasında da zaten performansına göre çok çok az yakıt tüketen Mondeo sizi bu konuda sıkıntıya sokmayacaktır. Bundan ayrı aracın yeni kasasında ki tasarım hava direncini en aza indirgeyen yeni aerodinamik bir şekilde. Bu da daha düşük yakıt tüketimi ve daha yüksek performans sunuyor bizlere. Ford sizin için her şeyi düşünmüş ve bir önceki kasayı büyük ölçüde iyileştirmiş diyebiliriz. Bu arada 3 senelik bir Mondeo kullanıcısı olarak bu incelemeyi daha da bir severek yaptım.

OLDUKÇA GELİŞTİRİLMİŞ İÇ DONANIM

Yeni Ford Mondeo da önceki kasa da olmayan bir diğer işe yarar özellikte hava yastıklı arka emniyet kemerleri. Evet yanlış duymadınız arkada ki emniyet kemerleri hava yastıklı. Emniyet kemerlerinin içlerinde bulunan hava yastıkları hayat kurtarıcı nitelikte. Ve benim bildiğim kadarıyla ülkemizde piyasada olan araçların yüzde 95 inden fazlasında bu özellik yoktur. Aracın iç donanınımından devam edecek olursak yeni kasaya dokunmatik ekranlı SYNC 2 modeli bir artı özellik daha katmışlar. Oldukça estetik görünen bu ekran sadece dolu paketlerde mevcut. İç mekanın genişliğini söylememe gerek yok diye düşünüyorum. Tıpkı bir önce ki kasa gibi oldukça ferah ve büyük genişlikte. Arka diz mesafesi oldukça yeterli. Arkada oturanlar ayaklarını rahatlıkla uzatıp oturabilecek bu araba ki boşuna makam arabası olmamış Ford Mondeo.

Rahatlık demişken Yeni Mondeo’nun tam bağımsız arka süspansiyonları size müthiş bir rahatlık sağlayacak. Özellikle zor kasislerde size en az sarsıntıyı hissettirecek şekilde bağımsız olarak dizayn edilmiş. Yeni gelen bir özellik daha ise direksiyondan kontrol edilebilen otomatik vites. Direksiyonun sağ tarafında bulunan tuşlarla tıpkı yarış arabalarında ki gibi ellerinizi direksiyondan ayırmadan vitesi değiştirebileceksiniz. Bu özellikte sizi daha az yormak için daha fazla rahat ettirebilmek için getirilmiş bir özellik diye düşünüyorum. Direksiyonun özelliği bu kadar değil. Yeni Mondeo’yu aldığınızda oldukça akıllı bir direksiyonla araba sürmenin keyfini yaşayacaksınız. Tepki veren elektrikli direksiyon sistemine sahip araç düşük hızda giderken sistem direksiyonu hafifleticek ve manevra yeteneğinizi arttırıcak.

Yüksek hızda giderken ise sistem direksiyonu sertleştiricek ve olası bir sert manevraya izin vermicek. Sizin güvenliğinizi en üst seviyede tutmak isteyen bir marka ve modelle karşı karşıyasınız. Araç her yeriyle ‘’gel beni al’’ diye bağırmıyor mu sizce de ? Güvenlik özelliklerine bir kaç örnek daha verebiliriz üstelik. Şerit takip sistemi. Evet yeni kasayla gelen bir özellik daha. Ön cama entegre edilmiş kamera sayesinde 65 km hızı geçtiğinizde aracın şerit takibini kontrol eder bu kamera. İstem dışı şerit değişimi yapılması halinde araç direksiyonu titretek sizi uyarır. Otomotik park sistemine de sahip Yeni Ford Mondeo’nun geri görüş kamerası ve içeride ki dijital ekranı ile park etmekte hiç sıkıntı çekmiceksiniz. Önce ki kasada olan koltuk ısıtma özelliğine bir de masaj yapma özelliği getirilmiş ki bu aracı satın almak için nerdeyse her şartın uygun olduğunu gösteriyor. Sizlerinde gördüğü gibi araç tamamen sizin rahatlığını ve güvenliğiniz düşünülerek tasarlanmış bir araç. Kafamda bir tane bile soru işareti bırakmadı Ford Mondeo. Almayı da düşünüyorum açıkçası. Motoru zaten sorun yaratmayan bir motor. Düşük yakıt tüketimi. Performansı zaten herkesin de bildiği gibi iyi. İç konforu, rahatlığı eğer bindiyseniz anlatmama bile gerek olmayan bir şey olucağınız anlıcağınız nitelikte. Tabiri caizse yeme de yanında yat şeklinde bir araba Yeni Ford Mondeo.

FİYATINI FAZLASIYLA HAKEDİYOR

Geçelim fiyatlarına. 2.0 motorluk dizel otomatik 163 beygirlik Trend modeli 126.000 TL, Titanium modeli 135.000 TL, Selective modeli yani en dolu modeli ise 148.000 TL. Yukarıda saydığım özelliklerin çoğu bütün modellerde de var zaten fakat dijital ekran ve birkaç özellik daha selective modelinde mevcut sadece. 1.6 motorluk 120 beygir manuel benzinli modeli ise 67.000 TL. Bu ayrıca en düşük fiyatlı modeli oluyor. Diğer modellerin fiyatlarını da merak ediyorsanız Ford’un resmi web sitesinde hepsi ayrıntılı olarak gözüküyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 10 ay önce

    Öncelikle yazınızı sıkılmadan okudum.Bende bu modelden almak istiyorum.En önemlisi bir türkün tasarımını yapmasıda oldukça başarılı.

  2. 10 ay önce

    Öncelikle açıklayıcı bilginiz için teşekkürler uzun zamandır araştırdığım bir model sayenizde daha fazla bilgiye sahip oldum.