1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Fren Balatalarının Bakımı Nasıl Yapılır?
Trendlerdeki Yazı

Fren Balatalarının Bakımı Nasıl Yapılır?

Fren Balatalarının Bakımı Nasıl Yapılır?

Araç güvenliği ve bakımı konusunda en mühim kısım fren balatalarıdır. Bunun için aracın güvenli olarak çalışması, frenin ansızın sorun teşkil etmemesi ve üzücü olaylar yaşanmaması için frenlerin bakımının sık aralıklarla yapılması önerilmektedir. Fren balatalarının çalışma fonksiyonları kontrol edilmeli, doğru çalışmadığını gösteren belirtiler varsa aracın fren sisteminin bakımının yapılması gerekmektedir. Ancak araç sahipleri birçoğu fren balatalarının bakımı konusunda ne yazık ki fikir sahibi değildir. Bu durumda araç kullanıcıları fren balatalarının bakımı nasıl yapılır? Gibi sorular sorabilmektedir.

Fren Balatalarının Bakımı Ne Şekilde Yapılır?

Fren balatalarının bakımına ilk olarak adım timsah kriko aracılığı ile aracın yukarı kaldırılması sağlanarak başlanır. Bu işlem tekerleklerin çıkarılmasına yardımcı olmaktadır. Lastiklerin sökülmesinin ardından fren kaliperdileri esnetilmelidir. Kaliperdiler çıkarıldıktan sonra ise gergin teller çıkartılır. Tüm bu adımlardan sonra eski fren balataları sökülerek yerine yeni fren balataları takılır, sökülen tüm parçalar yerine yerleştirilir. Son olarak aracın lastiklerinin yerine takılması ile aracın yeni fren balatalarının bakım işi tamamlanmış olur.

Fren Balatalarının Bakımı Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Fren balatalarının bakımı ve ne sıklıkla değiştirileceği konusu oldukça muallâktır. Çünkü bu konuda net bir zaman aralığı ya da sıklığı belirtmek mümkün değildir. Söz konusu aracın türü, özellikleri, araç sahibinin kullanma alışkanlıkları, aracın ne sıklıkla veya nerelerde kullanıldığı gibi yol koşulları ile birlikte çevre koşulları aracın bakım zamanını, fren balatalarının değişimi ve kontrolü dilimini etkileyebilmektedir. Bu konuda en garanti tavır, fren balatalarının sık aralıklar ile kontrolünün sağlanmasını alışkanlık haline getirmektir. Söz konusu sizlerin ve aracın güvenliği ise herhangi bir arıza durumu oluşmadan evvel tespitini sağlamak için belirli zamanlar ile fren balatalarınızın bakım işlemini yaptırmalısınız. Yalnız dikkatli olmanız gereken nokta, deneyimli ve bilgi sahibi değilseniz bu alanda uzman kişilerce fren balatalarını kontrol ettirmenizdir.

Yorum Yap

Yorum Yap