1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Fren Boşalması Anında Ne Yapmalıyız?

Fren Boşalması Anında Ne Yapmalıyız?

Fren Boşalması Anında Ne Yapmalıyız?

Fren boşalması oldukça sık görülen bir durumdur. Önlemini almadığınız takdirde can kaybı olan kazalara neden olmaktadır. Bu nedenle fren ve balata kontrollerini düzenli olarak yaptırmak ve yıpranan parçaların değişmesini sağlamak önemlidir. Fren boşalması genellikle kamyon, tır gibi büyük araçlarda olmaktadır. Bunun nedeni bu araçların arkasında yük olduğu için frene bastığınızda çok fazla basınç olduğu için fren boşalmaktadır. Peki fren boşalması anında ne yapmalısınız? Öncelikle sakin olup eğer yol müsaitse vites küçülterek motorun doğal frenleme sistemini kullanmanız gerekmektedir. Böyle bir mümkün olmuyorsa uzun yollarda bulunan kaçış rampaları freni boşalan araçların durmasını sağlamaktadır.

Kaçış Rampası Nasıl Çalışır?

Kaçış rampası uzun yollarda normal yollardan ayrılan tali yoldur. Bu yol doğrudan rampadır ve hızla gelen araçların bu rampayı çıkarak durması sağlanır. Kaçış rampaları 5 veya 10 kilometrelik aralıklar konur. Bu şekilde kısa mesafelerde yaşanan fren boşalmaları engellenmiş olmaktadır. Bu konu birçok yerde fren boşalması anında ne yapmalısınız? adlı makalelerde incelenmiştir. İlk ve en önemli şey sakin olmaktır. Fren boşalmasını engellemek adına arkasında yük olan kamyon ve tırların şehirler arası seyahatlerde rampa inerken çok fazla frene basmaması gerekmektedir.

Fren Neden Boşalır?

Fren boşalması otomobillerde çok nadir görülür. Çünkü otomobillerde periyodik bakım yapılır ve genelde ulaşım için kullanılır. Fakat kamyon ve büyük araçlarda çok fazla yük yüklendiği zaman bu yükün kontrolü oldukça zor olmaktadır. Yokuş aşağı olan yollarda frene çok sert basılmaması gerekir. Aralıklı zamanlarda basılarak frenin ısınması engellenir. Fren boşaldığı zaman acemi sürücüler panik yapıp direk el frenini çekmektedir. Bu çok yanlış bir harekettir. Kamyonda yük varken el freni çekmek tüm dengeyi bozup kamyonun devrilmesine neden olabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap