İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Fren Disklerinin Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Fren Disklerinin Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Fren Disklerinin Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Fren bir aracın sisteminin en önemli parçalarından birisidir.bunun içinde dönem dönem kontrol ettirilmesi mutlak bir gerekliliktir. Özellikle fren diskleri can ve mal güvenliği için önemli olduğundan dolayı araç sahiplerinin disklerinin güncel durumu hakkında bilgi sahibi olmak zorundadır.

Fren diskleri kullanıma bağlı olarak bitebilir. Ve bu durumda da şu şekilde durumlarla kendisini belli edecektir.

Aracı kullanırken frene bastığınız anda normalden daya yoğun bir ses çıkıyorsa bu durumda disklerin bitmiş olduğundan şüphe edilebilir.

Diskler bitmeye yakın artık frenlerde eski düzeyde tutmayacaktır ve bu da fren disklerinin değişmesi gerektiği zamanın geldiğini gösterir

İlgili Yazı

Araba Muayenesi Nasıl Yaptırılır?

İlgili Yazı

2018 Model Hyundai Sonata Hibrit İncelemesi

İlgili Yazı

2018 Model Ford Tourneo Custom 2.0 İncelemesi

İlgili Yazı

2018 Model Fiat 500L Cross Plus İncelemesi

İlgili Yazı

Gizli Buzlanmada Araç Kullanma Teknikleri

İlgili Yazı

2018 Model BMW 430d Gran Coupe İncelemesi

İlgili Yazı

Kia Sportage 1.6 GDI Comfort İncelemesi

İlgili Yazı

Kia Rio 1.25 Natty İncelemesi

İlgili Yazı

Kia Ceed 1.6 CRDi Premium AT İncelemesi

İlgili Yazı

Mazda 3 HB 1.5 Reflex İncelemesi

İlgili Yazı

Mazda 3 Sedan İncelemesi

İlgili Yazı

Opel Adam 1.2 Slam İncelemesi

İlgili Yazı

Opel Insignia 1.6 CDTI Edition AT İncelemesi

İlgili Yazı

Opel Zafira Tourer 1.4 Enjoy Prestij İncelemesi

Frene basınca ayağınızın altında gereğinden fazla boşluk oluşacaktır. bu durumda disklerin bittiği anlamına gelebilir. Buradaki boşluk şeklinde bahsettiğimiz şey aracın frenlerinin tam olarak sıkmamasıdır.

Disklerin bittiğini elinizle de kontrol edebilirsiniz. Bunun için parmağınızı jantlarınızın arasında yer alan fren balatasının üzerine koyduktan sonra araç balatanızın eninin parmağınızdan daha ince olduğunu görürseniz bu durumda fren diskinin değişme zamanı gelmiştir demektir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz her işlemi aracınız soğukken yapmalısınız. Özellikle de elinizi fren balatasının üzerine koyduğunuz da parmağınızın yanmaması açısından bu önemlidir.

Fren Disklerinin Önemi Nedir?

Aracınızın güvenli açısından ve can güvenliğiniz açısından fren disklerinin büyük bir önemi bulunmaktadır. Fren disklerinin zayıf olması, beraberinde araç kazalarının meydana gelmesine neden olabileceğini belirtmekte fayda görmekteyiz. Bu bakımdan aracınızın fren disklerinin bittiğini fark etmeniz durumunda mutlak olarak ilgili yetkili servise başvurmalı ve aracınızda mutlak olarak yeni ve orjinal fren diskleri kullanmaya özen göstermelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Benzinli Arabaya Dizel Yakıt Konursa Ne Olur? başlıklı makalemizde akaryakıt, Araç ve benzinli araç hakkında bilgiler verilmektedir.

100.0110
100.0Ortalama Puan
Değerlendirme

  • 1
    100

Yorum Yap