1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Fren Kontrolunun Önemi Nedir? Ne Zaman Yapılması Gerekir?
Trendlerdeki Yazı

Fren Kontrolunun Önemi Nedir? Ne Zaman Yapılması Gerekir?

Fren Kontrolunun Önemi Nedir? Ne Zaman Yapılması Gerekir?

Fren Kontrolleri Yapılmayan Arabaların Tehlikesi

Aracınız, hayatınızın ve ailenizin güvenliği için en önemli sistemlerden biri fren sistemleridir. Her 10 bin km’de bir kontrol edilmesi gereken frenler sizi ve ailenizi herhangi bir kazada tehlike ve ölümlerden korumaktadır. Fren sistemi iyi çalışmayan ve bakımları zamanında yapılan araçlarda kaza riski en aza indirilmiş olur ve bunun sayesinde durma mesafesi uzak ve kritik durumlarda kazayı önlemiş olur. Fren sistemlerinde iki ana sistem parçası bulunmaktadır. Bu parçalardan biri fren diski ve bir diğeri ise fren balatalarıdır;

Fren Diski ve Fren Balataları:

Fren Balatası Ve Diski

Fren balatası ilk fren yapılmasından itibaren çalışan parçadır. Fren diski ise tekere sabitlenmiş bir sistemdir kısacası. Fren sistemi pedaldan itibaren başlayıp fren diskine kadar uzanan bir sistemdir. Frene basıldığı anda aracı belli bir güzergah halinde düzgün yavaşlaması, sağa ya da sola kaymaması için geliştirilmiş sistem olan fren diski, bu fren diskini sıkarak aracın yavaşlayıp durmasını sağlayan fren balataları hayati bir öneme sahiptir. Her 20 bin ya da 30 bin km de aracın fren balatası kontrol edilmesi ya da değiştirilmesi, aynı şekilde 50 bin ya da 60 bin km’de bir aracın fren balatasının kontrol edilip araba da gerekli işlemlerin yapılması gerekmektedir.

Günümüzde fren sistemleri olarak en çok kullanılan hidrolik fren sistemidir.(Sıvı basıncına dayalı bir sistem) Diğer bir sistem olarak da otobüs ve tırlarda kullanılan havalı frenlerdir. Bu fren sistemlerine yardımcı olarak da genellikle araçlarda ABS ve ESP denilen iki çeşit yardımcı ani frenleme sistemleri mevcut bulunmaktadır.

Hidrolik Fren Sisteminin Genel Parçaları:

Genel olarak fren sisteminin parçaları; fren pedalı, fren ana merkezi, fren servosu, hidrolik valf modülü, fren boruları ve hortumları, fren diskleri, fren kampanaları, tekerlek fren silindirleri, kaliperler ve fren balatalarından oluşmaktadır.

Bu sistemin çalışması ise; fren pedalındaki itme kuvveti fren servosunda arttırılarak fren ana merkezine ulaşır. Buraya gelen itme kuvveti burada hidrolik basınca dönüşür ve fren borularıyla balatalara iletilir ve ardından fren balataları fren disklerini sıkarak bu şekilde aracın yavaşlamasını ya da durmasını sağlar.

Yorum Yap

Yorum Yap