İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Fren Mesafesi Nedir?

Fren Mesafesi Nedir?

Fren Mesafesi Nedir?

Bir aracın en önemli aksanlarından biri frenlerdir. Bu nedenle de araç üzerindeki etkisinin çok büyük olduğunu söyleyebiliriz. Frenlerin önemi sürücünün bildiği kadar otomobil firmaları içinde önemli olduğundan dolayı sürekli olarak geliştirilmeye de devam etmiştir. Fren sistemleri konusunda mühendisler daima yeni çalışmalar yaparak aracın daha kısa mesafede ve daha güvenli bir şekilde durmasını sağlayacaktır. Fren mesafesi bir aracın frene basıldıktan sonra durmasına kadar geçen süreyi ifade eder.

Bazı araçlarda bu mesafe uzun olurken bazılarında ise daha kısadır. Yukarıda da belirtilmiş olduğu üzere fren mesafesinin düşürülmesi konusunda çalışmalar daima sürmekte. Dolayısıyla burada araçtan araca değişen mesafe bu şekilde gerçekleştirilmektedir. Fren mesafesi teknik olarak hiçbir araç için hesaplanamaz çünkü burada etki eden pek çok faktör vardır. Örneğin aracın lastiklerinin durumu kalitesi ya da yolun o anki durumuna bağlı olarak değişkenlik kazanabilir.

Yağışlı bir hava da fren mesafesi daha uzun olacağından ve lastiklerin kayma riskinin olacağından sürüş esnasında daha dikkatli olunması gereklidir. kısacası şunu söyleyebiliriz ki fren sistemleri ne kadar geliştirilmiş olursa olsun bu bir çok faktörü aynı anda ilgilendirdiğinden dolayı dikkatli hareket edilmesi gerekir. Bir fren sisteminden tam olarak verim almak istiyorsanız o zaman mutlaka doğru zamanda doğru hareketleri yapmanız gerekir.

Araç kullanmak sıradan bir iş değildir. Dikkat gerektirdiği gibi yalnız sizi değil aynı zamanda sevdiklerinizi de yakından ilgilendiren bir konudur. Kaza gibi bir sonuçla karşı karşıya kalmadan önce mutlaka kendiniz üzerinde de dikkatli hareket etmeniz gerekir. Örneğin alkol kullanıyorsanız ya da farklı bir madde bu şekilde direksiyon karşısına geçilmemesi gerekir.

 

0.0110
0.0Ortalama Puan
Sizin aracınızın fren mesafesi nedir?

Aracınızın fren mesafesini yazarak diğer arkadaşlarında bilinçlenmesini sağlayabilirsiniz. Üstelik kıyaslama yapabilmek noktasında önemlidir.

    Yorum Yap

    Yorum Yap